Extraliga se za dvanáct let výrazně změnila, říká zkušený volejbalista. Klobouk dolů před libereckým Lukášem Ticháčkem, co předvádí v jedenačtyřiceti letech

Přidat na Seznam.cz

Příkladem klubové věrnosti v rámci české volejbalové extraligy může být i libero Jiří Kořínek, kapitán celku SKV Ústí nad Labem. Chystá se už na svoji čtrnáctou sezonu v jednom dresu. Během dosavadní kariéry poznal při práci řadu trenérů a na palubovce se potkal se spoustou špičkových volejbalistů. „Liga se od doby mých začátků výrazně změnila,“ podotkl Kořínek v rozhovoru pro SportDeník.cz po tréninku týmu ve sportovní hale v Ústí nad Labem.

Na snímku volejbalista Jiří Kořínek v tréninkovém centru ústecké sportovní haly v první polovině září 2023.

Cítíte se jako klubový rekordman?

V Ústí nad Labem to asi jeden z rekordů nejspíš bude. Ale vím, že někteří hráči byli nebo jsou ve svých klubech ještě déle. Třeba Radek Mach hrál za České Budějovice v extralize dvacet let, Petr Michálek je tam patnáctou sezonu. Není to běžná věc. My jsme asi raritou, že zůstáváme na jednom místě.

Vybavíte si jména zkušených protihráčů, proti kterým jste nastupoval v barvách Ústí v rámci české soutěže?

Klobouk dolů před libereckým Lukášem Ticháčkem, co předvádí v jedenačtyřiceti letech. To je asi sen každého sportovce. Vím, že se rozmýšlí, jestli bude pokračovat, a pak si na hřišti odvede své. Hrál jsem i proti dalším reprezentantům po jejich návratu z ciziny. Jsou to hvězdy, ale nikdy tihle volejbalisté neměli nos nahoru. Honza Štokr, to je největší borec, jakého znám. A mohu jmenovat další – Lubomír Staněk, Petr Pešl, Jakub Veselý, Filip Rejlek, Aleš Holubec, Martin Kryštof atd.

Čím si vysvětlujete jejich dlouhověkou sportovní výkonnost?

I když měli za sebou skvělou kariéru v zahraničí, nešli si to do extraligy jen dohrát. Museli tomu dát maximum a nebrali to jako konec kariéry. Takže to je o přístupu, sportovec to musí mít v sobě. Rád na vzájemné zápasy vzpomínám. Vážil jsem si toho, že si mohu proti nim zahrát. Ale když jste na palubovce, tak to nevnímáte. Bouchnete do prvního balonu a hrajete, co umíte.

Jak se změnila extraliga za posledních dvanáct let?

Dřív byly týmy poskládané tak, že osu tvořili čeští hráči, doplnění jedním nebo dvěma cizinci. Teď si vezměte současnou top čtyřku a v základní sestavě je šest zahraničních hráčů. Kluby to vysvětlují tím, že čeští hráči nejsou a přitom elitní celky chtějí konkurovat v Evropě. A jinak než s cizinci to neuděláte. Je to úplně něco jiného, co se týče kvality hry, zázemí, zabezpečení kolem týmu. Všechno šlo neuvěřitelně nahoru. Myslím, že česká top šestka do toho rve docela nemalé peníze.

Zdroj: autorský článek