Evropa v napětí: Nová pravidla z Bruselu zasáhnou i Česko. Tahle změna dolehne na všechny bez varování
Evropská komise je znovu pod tlakem členských států Evropské unie. Ty tentokrát požadují, aby znovu odložila a pozměnila chystané nařízení o odlesňování, které by se negativně dotklo řady velkých i menších firem. K výzvě se již připojilo 11 států včetně Česka. Původně mělo být nařízení uvedeno do života od konce roku 2024, nyní by však nová pravidla měla platit až od 30. prosince roku letošního.
Česko a dalších deset jeho evropských sousedů v čele s Rakouskem a Lucemburskem naléhavě tlačí na exekutivu Evropské unie, aby znovu odložila nařízení pravidel o odlesňování. Ta mají zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z půdy na odlesněných územích. Apelující státy zároveň požadují změnu připravovaných pravidel, přesněji řečeno jejich zjednodušení. Například pro českého ministra zemědělství Marka Výborného je chystané nařízení nepřijatelné. Evropa je v napětí. Nová pravidla z Bruselu totiž pro zemědělce znamenají jen další administrativní zátěž a papírování.

Nařízení se dotkne kávy, kakaa i dřeva
O co konkrétně jde? Odložené nařízení se vztahuje na dobytek, dřevo, kakao, kávu, palmový olej, sóju nebo kaučuk. Prodejci těchto komodit na trhu EU budou mít nově povinnost ověřit před uvedením výrobků na unijní trh, zda tyto produkty nejsou spojené s odlesňováním a znehodnocováním lesů. Stejnou zátěž chystá evropská exekutiva pro společnosti, které tyto komodity exportují mimo území EU. Netýká se to přitom jen Evropy, ale kteréhokoli místa na světě. Poté budou muset o zjištěné skutečnosti vydat tzv. prohlášení o náležité péči. Původně mělo přitom toto nařízení platit pro velké firmy už od konce loňského roku, pro menší o půl roku později. Kritika ze strany firem, řady států EU, ale i některých obchodních partnerů „sedmadvacítky“ byla tak silná, že Evropská komise navrhla posunutí platnosti o celý rok. Minulý týden pak navíc slíbila, že drtivou většinu unijních zemí ušetří nejpřísnějších kontrol.
Pozitivní trend v Evropě i u nás
Cílem zavedení nových pravidel je přitom nejen snížení negativních dopadů globálního odlesňování, ale také ochrana lesů a biologické rozmanitosti a snížení emise skleníkových plynů. V rámci Evropské unie jsou trendy spíše pozitivní a k odlesňování nedochází. Naopak, plocha lesů v této části světa dlouhodobě narůstá. Opatření se tak bude týkat spíše mimoevropských zemí. A to včetně ochrany lidských práv a práv původních obyvatel. Co to bude pro firmy včetně těch českých znamenat v praxi? Povinnost se bude vztahuje také na výrobky z již zmíněných komodit, tedy například papír, nábytek nebo pneumatiky. Surovinou k jejich výrobě je totiž kaučuk. Společnosti a firmy pak budou muset tato prohlášení vkládat do speciálně vytvořeného IT systému Evropské unie.
Nad firmami práská unijní bič
A jaké sankce hrozí firmám a podnikům, pokud by chystané nařízení porušily? Úřady jim mohou udělit pokuty ve výši až 4 % z celkového ročního obratu. Stejně tak jim hrozí zabavení dotčených produktů, vyloučení ze systému veřejných zakázek a financování. Dalším chystaným trestem je dočasný zákaz uvádět dotčené výrobky na trh. Opatření se dotkne také farmářů a chovatelů.

Neakceptovatelnou zátěž kritizují už i politici
Že jsou požadavky kladené na zemědělce a lesníky vysoké, ne-li přímo neproveditelné, uvedly země v dokumentu, o kterém tento týden v Bruselu diskutovali ministři zemědělství Evropské unie. Podle některých jde o naprosto neakceptovatelnou zátěž. Podle analýz by dopady na zemědělce byly obrovské. Dokument kromě Česka podepsaly také Bulharsko, Chorvatsko, Finsko, Itálie, Lotyšsko, Portugalsko, Rumunsko a Slovinsko.
„Jakkoliv nezpochybňujeme globální problém s odlesňováním, tak to není problém, který by zažívala Česká republika či většina států Evropské unie. Ten problém se nachází někde jinde, a je potřeba, aby to nemělo dopady na naše chovatele, na naše lesníky, na naše obchodníky,“ prohlásil na jednání v Bruselu český ministr zemědělství Výborný.
Až tisíce kontrol ročně
Evropská komise by podle něho měla přehodnotit svůj přístup. Aktuálně v této oblasti v České republice probíhá podle Výborného zhruba 60 kontrol ročně.
„Pokud by ale nařízení v současné podobě skutečně začalo platit, může jejich počet vystřelit až na 2500,“ obává se Výborný.
Navíc vedle přepracování celého systému požaduje nulovou kategorii pro země jako je Česko, které neodlesňují. Jedině tak prý farmářům nenarostou násobně nejen povinnosti, ale také kontroly.