EU rozhodla: Češi, tuhle běžnou věc nově v letadle už jen tak nepřevezete. Pokuty jsou obrovské
Evropská unie zpřísňuje pravidla pro přepravu některých předmětů v letadlech. Češi, kteří si zvykli cestovat s tímto pomocníkem, budou muset zvolit jiné řešení. Sankce, které hrozí za porušení nového pravidla, jsou extrémně vysoké.
Letištní kontrola si zvyká na nové pravidlo. Kromě obvyklých předmětů v taškách totiž budou kontrolovat ještě jeden, dosud relativně přehlížený předmět. Pomocníka, se kterým Češi velmi rádi cestují. Pod drobnohled a přísnou kontrolu se totiž nově dostávají powerbanky.
Důvod je velmi jednoduchý. Bezpečnost
Opatření se nově zavádí na základě nepříjemné zkušenosti, kdy tento malý, nenápadný předmět způsobil požár. Ten vypukl ještě před samotným letem a všichni cestující byli včas evakuováni. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) spolu s Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) se ale rozhodly zasáhnout a zpřísnily limity pro přepravu těchto zařízení.
Ačkoliv se tyto krabičky jeví na první pohled jako bezpečné, při poškození mohou explodovat nebo způsobit požár. A to je něco, co na palubě letadla nechce zažít nikdo. To je důvod, proč se pravidla pro přepravu těchto malých zařízení radikálně mění. Powerbanky, které se dosud mohly nacházet kdekoliv, musí nově být umístěny v příručním zavazadle. Velký vliv na to, jestli si svoji powerbanku na palubu letadla můžete vzít, má také její výkon.
Při kontrole teď rozhodují čísla
To, co je u tohoto zařízení pečlivě kontrolováno, je jeho kapacita. V příručním zavazadle můžete mít powerbanku s kapacitou do 100 Wh. Na výkonnější zařízení potřebujete schválení od dopravce. Powerbanka, která přesahuje výkon 160 Wh, se již na palubu letadla nedostane. Tato omezení nejsou náhodná, 100 Wh je bezpečný limit, během kterého nehrozí riziko přehřátí a následného samovznícení zařízení.
Problémem, se kterým se potýká nejen mnoho cestujících, ale i samotná kontrola na letištích, jsou ale právě hodnoty, které je zapotřebí pečlivě kontrolovat. Pokud je na powerbance hodnota uvedena, velmi často se jedná o miliampérhodiny (mAh), zatímco v letištních pravidlech jsou uvedeny kapacity ve watthodinách (Wh).

Pro převod je zapotřebí použít jednoduchý vzorec: Wh = (mAh × V) ÷ 1000. V v tomto případě znamená napětí, které je u lithium-iontové baterie nejčastěji 3,7 V. Pokud tedy máte doma powerbanku s výkonem 20 000 mAh, při přepočtu se dostaneme na výkon přibližně 74 Wh. S takovým zařízením v klidu můžete vycestovat.
Co si ohlídat, než vyrazíte na letiště
Pokud by vás napadlo, že si nedostatečný výkon můžete vykompenzovat množstvím zařízení, ani zde to není tak jednoduché. Na palubu letadla vás pustí pouze se dvěma kusy. I přesto, že se pravidla zdají jasná a snadno pochopitelná, stále jsou mezi nimi nejasnosti. Každá aerolinka si totiž může pravidla upravit podle sebe. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že budete na palubu letadla puštěni, informujte se u přepravní společnosti předem.

A pokud se chcete vyhnout zbytečným komplikacím, začněte už při výběru správné powerbanky. Investujte do takového zařízení, které má na sobě štítek s viditelným označením kapacity. Výběrem certifikovaného zařízení snížíte riziko komplikací při letištní kontrole. Powerbanku před cestou dejte do látkového obalu a uložte ji do příručního zavazadla. Před samotným letem ji nabijte, ale ne na maximální kapacitu, ale ideálně v rozmezí mezi 30–80 %.
Pokud si něčím nejste jisti, informujte se přímo u letecké společnosti, se kterou plánujete cestovat. Každý dopravce si totiž může pravidla trochu upravit podle sebe a to, co projde u jedné společnosti, nemusí projít u jiné. Nařízení ze strany EU se teprve začíná dostávat do praxe, postupně se bude nejen konkretizovat, ale pravděpodobně i zpřísňovat. Důvod je jednoduchý. Zajistit cestujícím co největší míru bezpečnosti a pohodlí během letu.
Zdroj: iDnes.cz, dTest.cz, Ceske-novinky.cz