Upozornění: Změna ve vyplácení nemocenské. Redukční hranice vzrostly. Jak to ovlivní vaši výplatu?
Každý někdy onemocní a nemoc může trvat déle než pár dnů, po které vás skolí jen lehčí nachlazení. Pokud vás choroba bude sužovat delší dobu, máte nárok na placenou pracovní neschopnost či na nemocenskou. Jak na tom tedy v roce 2025 budete, pokud jde o peníze?
Je-li zaměstnanec uznán ošetřujícím lékařem práceneschopným, v prvních 14 dnech nemocenskou nedostává. Pochopitelně však nezůstává bez příjmů. Má totiž nárok na náhradu mzdy, kterou mu vyplácí zaměstnavatel. Trvá-li jeho stav déle než dva týdny, od 15. dne pracovní neschopnosti jsou danému jedinci vypláceny dávky nemocenského pojištění (tzv. nemocenská), a to Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro letošek přitom došlo ke změnám redukční hranice.

Pracovní neschopnost a změna redukční hranice
Pro rok 2025 se mění hranice tzv. denního vyměřovacího základu (DVZ), jež se oproti loňsku zvýšila o 6 %. To znamená, že se více lidem započítá vyšší část vyměřovacího základu, do kterého budou spadat. Redukční hranice se přitom využívají jak při výpočtu stanovení náhrady mzdy, tak denního výdělku pro účely výpočtu nemocenské. Jaká je jejich aktuální výše?
- 1. redukční hranice – došlo ke zvýšení z 1 466 Kč na 1 552 Kč, započítává se z 90 %.
- 2. redukční hranice – stanovena nad částku 1 552 Kč do 2 328 Kč, započítává se z 60 %.
- 3. redukční hranice – stanovena nad částku 2 328 Kč do 4 656 Kč, započítává se z 30 %.
Rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskou
Výše operujeme s pojmy náhrada a mzdy a nemocenská. Na tomto místě si tedy ještě pro úplnost alespoň zjednodušeně uveďme, jak tyto dávky obecně vypočítat. Snad to bude srozumitelné.
- Náhrada mzdy – vyplácí se jen za pracovní dny. Počítá se z průměrného čistého hodinového výdělku za předchozí čtvrtletí, z něhož se odečtou redukční hranice. Zredukovaný průměrný hodinový výdělek se následně vynásobí počtem hodin pracovní neschopnosti.
- Nemocenská – vyplácí se za každý den. Vypočítá se tak, že je nejprve určen denní vyměřovací základ (hrubá mzda × 12 měsíců ÷ 365), který se redukuje dle redukčních hranic výše na redukovaný denní vyměřovací základ. Výše nemocenské dávky je přitom od 15. do 30. dne pracovní neschopnosti stanovena na 60 % zredukovaného denního vyměřovacího základu, od 31. do 60. dne na 66 % a od 61. dne na 72 %. Více tedy dostanete, pokud stonáte déle.
Příklad: při měsíční hrubé mzdě ve výši 30 000 Kč, činí neredukovaný denní vyměřovací základ 986,30 Kč (30 000 × 12 ÷ 365). 1. redukční hranice se přitom započítává z 90 %, takže redukovaný denní vyměřovací základ je 887,67 Kč, tedy po zaokrouhlení 888 Kč.

Pravidla pro pracovní neschopnost
Jak už jsme uvedli, kromě zvýšení hranice denního vyměřovacího základu se pro rok 2025 v případě pracovní neschopnosti zaměstnance v podstatě nic nemění. Přesto si pojďme shrnout důležité informace. Co je třeba splnit pro možnost čerpat náhradu mzdy? Záleží hned na několika náležitostech.
- Zaměstnanec by měl předně mít platný pracovní poměr.
- Podstatné je rovněž placení nemocenského pojištění. U zaměstnanců se jedná o automatickou součást sociálního pojištění, které odvádí zaměstnavatel.
- Dále je nutné oznámit pracovní neschopnost zaměstnavateli, což pochopitelně nemusíte činit osobně, ale postačí tak učinit telefonicky či e-mailem.
- Měli byste rovněž dodržovat režim pracovní neschopnosti. Sem patří např. povinnost zdržovat se na adrese, již jste sdělili lékaři. Pokud máte navíc povoleny vycházky, musíte dodržovat jejich stanovený čas.
Upozorňujeme: nemocenské pojištění si mohou dobrovolně platit i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), jež mohou s jeho pomocí překlenout období, kdy jim ze zdravotních důvodů vypadnou příjmy.
Co byste ještě měli vědět?
Mezi důležité informace patří i skutečnost, že se dávky nemocenského pojištění vyplácejí za každý den. Náhrada mzdy nicméně pouze za dny, kdy měl být zaměstnanec v práci. Dále je nutné upozornit, že nemocenskou lze dostávat maximálně 380 dnů. Na druhou stranu musíme doplnit, že si je možné zažádat o prodloužení doby, kdy dávky nemocenského pojištění pobíráte. To ale platí pouze v případě, kdy lze v dohledné době očekávat zlepšení zdravotního stavu. Doba, po kterou se nemocenská může maximálně prodloužit, přitom činí 350 dní.
Zdroje: mpsv.cz, cssz.cz, penize.cz, e15.cz, zpravy.kurzy.cz