Je to odklepnuto: Důchodci zase dostanou o pár tisíc víc. Stačí se jen ozvat
Od ledna platí změny v penzijním systému. V jejich rámci mohou důchodci získat až o pár tisíc korun měsíčně navíc. Tato změna se přitom může týkat stovek tisíc penzistů. Ti se ovšem musí ozvat, protože daný benefit nevzniká automaticky.
Starobní důchodci, kteří pracují, si mohou už od začátku letošního roku polepšit o několik tisíc korun měsíčně. To ve výsledku znamená, že ročně mohou mít na účtu o pětimístnou částku navíc. Zákonodárci totiž přišli se změnou, která se týká sociálního pojištění. Ovšem pozor!
Za den uplatnění nároku na slevu na pojistném se považuje den, ve kterém zaměstnanec prokázal zaměstnavateli splnění uvedených podmínek, a to doložením rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestného prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši nebo potvrzení plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží. ČSSZ nemůže zaměstnavatelům tyto skutečnosti potvrzovat přímo z důvodu ochrany osobních údajů, navíc není jediným plátcem starobních důchodů.
Zvýhodnění pracujících seniorů
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přilepšilo pracujícím důchodcům. Někteří senioři, kteří si stále nechtějí užívat odpočinku ve stáří, doposud o této výhodě ani nevědí, ale už od ledna nemusejí platit sociální pojištění, jež aktuálně u zaměstnanců činí 6,5 % z hrubé mzdy. Může se tedy jednat „pouze“ o několik stovek, nicméně klidně i o několik tisícovek měsíčně. Jak na svém webu uvádí samo MPSV, u mzdy ve výši 20 tisíc Kč činí navýšení příjmů 1 300 Kč měsíčně, tzn. 15,6 tis. Kč za rok. Při dvojnásobném výdělku se pak pochopitelně jedná o dvojnásobek.

Sluší se doplnit, že tento krok má nahradit nízké trvalé měsíční navýšení důchodu v průměru o 80 Kč. Na daný benefit přitom dosáhne každý pracující starobní důchodce. Takových jedinců je přitom aktuálně v Česku cca 270 tisíc, takže se změna může dotknout opravdu mnoha osob. Každopádně je nutné zdůraznit, že pojistné, které za seniory-zaměstnance platí zaměstnavatel, zůstává stejné. Dále musíme uvést, že důchodcům se už nebude navyšovat penze za každý rok odpracovaný navíc. Jejich důchod se totiž až do letošního roku zvyšoval o 0,4 % vyměřovacího základu za každých 360 odpracovaných dnů. To ale 31. prosincem 2024 skončilo.
Změna se týká i podnikatelů
Daná změna se netýká pouze penzistů, kteří mají i v důchodovém věku status zaměstnance, ale také důchodců, jež ve stáří podnikají. Doplňme, že podnikání v důchodu je vždy bráno jako vedlejší samostatná výdělečná činnost, pro kterou činí v roce 2025 rozhodná částka 111 736 Kč. Pokud tedy OSVČ vydělá více, než je tato suma, musí za sebe státu odvádět sociální pojištění. To platí i pro pracující penzisty, na čemž se nic nemění. Na druhou stranu je pro ně od ledna sazba sociálního pojištění nižší, a to rovněž o 6,5 %.
„Standardní sazba sociálního pojištění pro OSVČ v roce 2025 činí 29,2 procenta z vyměřovacího základu, pro podnikající důchodce však bude o 6,5 procenta nižší,“ uvedla daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

Co pro slevu na sociálním pojištění udělat?
Na závěr je důležité ještě jednou upozornit, že výše rozebíraná sleva na sociálním pojištění nevzniká automaticky. Pracující důchodci tedy pro ni musejí něco udělat. Penzisté-zaměstnanci musí konkrétně zaměstnavateli předložit příslušný doklad, jímž doloží, že splnili podmínky pro slevu.
Upozorňujeme: výše uvedený benefit se netýká jedinců v předčasném důchodu, protože ti nemohou mít příjem, z něhož vzniká povinnost platit sociální pojištění včetně důchodového pojištění.
Zdroje: MPSV, ČSSZ, Hospodářské noviny, Novinky