Dříve skvělá česká disciplína. Nyní skoky na lyžích upadají do zapomnění

Přidat na Seznam.cz

Jen pár let zpět se český skok na lyžích řadil mezi světovou elitu. Není to ani tak dlouho, co skokan a současný poslanec Jakub Janda ovládl spolu s Finem Ahonenem tradiční Turné čtyř můstků. Stačilo ale zhruba patnáct a parádní česká sportovní disciplína se proměnila ve zmar. Chybí peníze, skokané i můstky. Česko rázem nemá vůbec nic.

V posledních dvou letech se ze scény rozhodli odejít hned čtyři známí či perspektivní skokané. Skočil syn mistra světa Jaroslava Sakaly, šestadvacetiletý Filip a v dubnu ohlásil konec kariéry i nadějný František Lejsek, píše iDNES. Rok před tím odešel do sportovního důchodu i bývalý juniorský mistr světa Viktor Polášek nebo zkušený Čestmír Kožíšek.

Čechům v prvé řadě dlouhodobě chybí tréninkové možnosti. Místní můstky dlouhodobě chátrají, nebo se na nich nedá vůbec připravovat. Výjimkou jsou snad jen skokanské můstky ve Frenštátě, které slouží alespoň během letních měsíců.

Politici sice opakovaně hovoří o tom, že by se do skokanské sféry mělo pořádně zainvestovat. Hovoří se třeba o velkolepém areálu právě ve zmíněném Frenštátě, píše Deník. Zatím se ale během posledních čtyř let skoro nic nezměnilo. Můstky, zejména ten mamutí v Harrachově, dál chátrají, a beznaděj českého skoku se dál zvětšuje.

Zdroj: autorský článek, iDNES, Deník