Bylo to běžné, snadno dostupné a všude kolem. Teď je to vzácnější než zlatá mince. Nemáte to na půdě?
Desítky milionů korun vynesla nedávno v Praze zajímavá aukce, kde se dražily naprosto výjimečné kousky z oboru, který v Česku uchvátil v době socialismu masy lidí. Dvoudenní aukční maraton nabídl téměř 3600 položek s vyvolávacími cenami 18 milionů. Prohledejte urychleně šuplíky nebo zaprášené krabice na půdě, možná i vy v nich najdete ukrytý poklad, o kterém jste až dosud neměli nejmenší tušení.
Vzácnější než zlatá mince byla jedna z nejvýraznějších komodit, která se nedávno stala předmětem aukce v Burda Auction v pražských Dejvicích. Zatímco dříve byly tyto předměty díky oblíbenosti u tisíců sběratelů běžné, snadno dostupné a všude kolem, dnes mají některé z nich cenu luxusního auta. Napadlo by vás, že přesně tolik můžete dostat za filatelistické a numismatické rarity včetně vzácných chybotisků a ikonických známek, losů, rarit z oboru numismatiky či autografů, tedy vlastnoručně psaných textů osobností? A že je o tyto věci mezi sběrateli enormní zájem, potvrdil i loňský ročník aukce. Ten totiž trhl rekord. Investoři a sběratelé na něm utratili za vzácné československé i zahraniční známky téměř 70 milionů korun.
Koloniální chybotisk skoro za milion
Jednou z nejvýraznějších známek aukce byl například vzácný koloniální chybotisk Jamajky z roku 1920 s převráceným rámem s vyvolávací cenou 740 tisíc korun. Část známky s nominální hodnotou a nápisy byla omylem vytištěna v převrácené poloze, navíc se z jediného takto chybně vytištěného šedesátikusového archu dochovalo jen 20 exemplářů. K tomu, aby se z tisku této známky stala nakonec naprostá senzace, stačilo přitom velmi málo. Totiž natisknout jediný arch s nominální hodnotou a nápisy v obrácené poloze.

Rarita odhalena na malé poště na ostrově
Arch pak bez sebemenšího povšimnutí distribuovaly jamajské poštovní úřady společně s těmi bezchybnými, dokud si anomálie nevšimli na jedné malé poště na východním pobřeží ostrova. Uhodnete, za kolik se nakonec raritní koloniální chybotisk s nominální hodnotou jeden šilink, vydaný v roce 1920, prodal? Aukční odhad se pohyboval mezi 900 000 až 1 000 000 korun, nakonec se dostal na finální cenu 900 000 korun. Dražil se také legendární chybotisk známky 50/50 h DOPLATIT, jehož cena začíná na 1 950 000 korunách. Nakonec se ale vydražila za 2,5 milionu a zařadila se mezi pět nejdráže prodaných známek v tuzemských aukcích. Důchodce, který ji objevil, tak učinil zcela náhodou.
Český Modrý Mauritius
Do aukce se před pár lety dostala také nejvzácnější tuzemská známka z roku 1919. Známka v hodnotě 4 koruny měla ale chybný přetisk, a tak se její cena rázem vyhoupla na 7,8 milionu, které za ni zaplatil anonymní investor. A to už stojí za to prohledat šuplíky. Nemáte v nich náhodou taky „schované“ luxusní auto nebo rovnou dům?
Obchody se známkami jen kvetou
Podle odborníků na prodej známek je díky covidu celý trh s touto komoditou o neuvěřitelných 20 až 40 procent výše. Dokazují to tisíce výsledků aukcí ve Švýcarsku, Velké Británii i USA. Poštovní známky jsou totiž velmi dobrá investice a často i zdroj bohatství, obzvláště pokud se jedná o anomálii. Jsou vzácné, na trhu totiž už nikdo další stejný kus mít nemusí. A jejich cenu neohrozí ani inflace, známky i nejrůznější tiskové rarity a exkluzivní kusy si zkrátka svou cenu umí podržet. Třeba taková Fifinka z legendárního českého komiksu Čtyřlístek se prodává za 100 tisíc korun. Roli hraje například historický cenový růst, tradice vysokých cen, exkluzivita vlastnictví, odolnost v krizích, kulturní význam, příběh nebo schopnost přinášet radost a životní styl.

Prodat, nebo spíš koupit?
Asi v každé rodině se najde album se známkami nadšeného filatelisty. Někteří koníček opustí s dospělostí, jiní se známkám věnují celý život a svou sbírku neustále rozšiřují. Pokud jste se třeba právě stali majiteli sbírky po příbuzném a chcete znát její hodnotu, pak nejde jen o vzácnost poštovních známek. Pro vášnivé sběratele mají cenu i některé zdánlivě obyčejné kousky. Základem je vždy dokonalý aktuální stav. Známky nesmí být roztržené, zašpiněné či poničené. Ani známky bez zoubků nebývají pro sběratelství zajímavé. Možná vás to překvapí, ale ztráta jediného zoubku může představovat snížení hodnoty známky až o 95 procent. Absolutně nejcennější jsou rarity s tiskovou chybou či obzvláště silným příběhem. Existují filatelistické katalogy, ve kterých je každý typ známky popsaný. U něj je také uvedena orientační odhadní cena.
Zdroje: www.seznamzpravy.cz, blog.aukro.cz, www.idnes.cz, www.blesk.cz