Dřív se to rozdávalo všude, ale dnes jsem to prodala za 40 tisíc. Vsadím se, že i vy to máte doma
Když tuto ikonickou retro věc vystřídaly slavné vinylové desky, chvíli to vypadalo, že upadne do naprostého zapomnění. Jenže pak se o slovo přihlásili „úleťáčtí“ sběratelé. Stačí, aby byla opatřená podpisem, unikátním vzkazem či autor obsahu byl již po smrti, a jsou ochotni vytáhnout z peněženky i desetitisíce korun, jen aby ji získali jen pro sebe.
Zatímco dnes posloucháme hudbu stovek a tisíců interpretů na různých streamovacích platformách, ještě před pár lety jsme k poslechu používali kazety nebo CD disky. Mohly by upadnout v zapomnění v toku dějin, ne však u sběratelů. Jejich vášeň pro shromažďování nejrůznějších, často až velmi bizarních předmětů, tak může za to, že se staré kazety a cédéčka prodávají často i za desítky tisíc korun.
Stačí prohledat půdu nebo sklepy
Máte doma na půdě krabici a v ní staré kazety s písněmi zpěváka, který se stal kdysi raketově slavným? Máte cédéčko z koncertu některé ze slavných kapel, u které se vám podařilo ukořistit podpis frontmana kapely? Pak se jich rozhodně nezbavujte a ať vás ani nenapadne vypravit se s nimi ke kontejneru.

Spojená s vzácnými momenty
Staré hudební sbírky z minulého století se totiž mohou ukázat jako poměrně cenné. Terno přitom můžete udělat už i s relativně „mladými“ cédéčky. Vysoce ceněná jsou nejen některá stará CD, ale i vzácná vydání, nebo ta, která jsou spojena s nějakými významnými kulturními momenty, například úmrtím, jako to bylo u písničkáře Karla Kryla. Na českém trhu lze najít celou řadu zajímavých příkladů, na které můžete narazit třeba na webu Aukro nebo internetovém Bazoši.
Dnes kazety a CD, dříve staré vinyly
Dnes mohou mít staré CD a kazety – stejně jako tomu bylo dříve v případě gramofonových desek s muzikou určitých světově proslulých kapel – obrovskou hodnotu. Možná to zní až neuvěřitelně, ale například album „White Album“ od legendárních The Beatles patří mezi nejcennější předměty vůbec. Cena prvního vydání se tak vyšplhala na závratných 17,5 milionu korun. Stejně jsou mezi sběrateli ceněné i nahrávky skupiny Pink Floyd.
Na White Album od Beatles zatím nikdo nedosáhl
Proč je někdo vůbec ochoten zaplatit za jediný hudební nosič tak nehoráznou sumu? Album legendárních Brouků je totiž speciální svým číslováním, které určuje, v jakém pořadí byla ta konkrétní deska vydaná. Čím nižší číslo, tím více peněz za ni dostanete. Cenná jsou vždy především zahraniční alba a CD nebo kazety známých umělců. A to nejlépe jejich první alba, kdy o nich ještě věděl málokdo, takže jich není v oběhu tolik. Jak ještě poznat, že máte doma cenný kousek? Vedle jedinečnosti interpreta či události, se kterou se zvukový nosič pojí, také všeobecně platí, že čím lepší stav CD, tím vyšší jeho potenciální prodejní cena.

Knihy za statisíce až miliony
Za statisíce korun se zase dají prodat také některé staré tisky slavných knih, většinou jejich první vydání, které je nejvzácnější. Například první vydání Fitzgeraldova Velkého Gatsbyho se díky svému excelentnímu stavu vydražilo za neuvěřitelných 9 milionů korun. A ještě větší tradici má sbírání komiksů, na které si potrpí hlavně Američané. I u nás se ale nadšenci, kteří jsou schopni vyhodit milionový obnos třeba za Amazing Fantasy, také najdou. Původní kousky mají totiž často hodnotu desítek milionů. Například původní Action Comics se Supermanem se cení až k 70 milionům korun.
Zdroje: vedazive.cz, adbz.cz/hobby, udalosti247.cz