Dobrý sluha ale zlý pán, Češi jí přitom vypijí stovky litrů denně
Mnoho z nás si bez ní jen těžko představí den. Usnadňuje těžká rána, pomáhá nám při práci, zároveň však často slouží jako záminka pro příjemné chvíle s přáteli. Řeč je samozřejmě o kávě. Má sice spoustu skvělých účinků, ale hlavně lidé ve vyšším věku by si měli dát pozor na jednu její zákeřnou vlastnost.
Černé zlato není jen označení pro ropu, ale správně se tak říká i kávě. Tu přivezli do Evropy poprvé benátští kupci až na přelomu 16. a 17. století. Od té doby se vedou debaty o tom, jestli je pro člověka spíš prospěšná nebo naopak.
Zrnková nebo instantní
Studie ukazují, že Češi se rozhodně dají označit jako velcí fanoušci a pijáci kávy. Každý týden si dá alespoň jeden šálek 84 % populace. Nejvíce pak prý holdujeme instantní kávě, kterou si týdně dopřeje přes 60 % obyvatel, zrnková káva je pak oblíbenější o něco méně.
Antioxidanty i vitamíny
Káva je jistojistě nápoj, který v sobě skrývá mnohá pozitiva. Působí jako povzbuzovač a figuruje ve velkém množství rituálů, bez kterých se často neobejdeme. Existuje proto mnoho přesvědčivých zdravotních argumentů, proč kávu pít. Obsahuje například velké množství antioxidantů, které jsou pro lidské tělo nezbytné, a také celou řadu minerálních látek a vitamínů. Zároveň také pomáhá bojovat proti látkám, které vznikají působením stresu, nekvalitního jídla a dalších faktorů.

Pozor na dochucovadla
Když je řeč o pozitivních účincích kávy, je důležité držet na paměti, že jde primárně o čistou kávu. Tedy takovou bez sirupů, cukrů, šlehačky a dalších dochucovadel. Ty se právě mohou negativně podepsat na příjmů zdravých antioxidantů, které v kávě přirozeně najdete. Jednou z mála výjimek je pak mléko, které je naopak dobrým zdrojem vápníku a tělo za něj spíše poděkuje.
Zdraví máte jen jedno
Vše má svůj rub a líc a není se tak čemu divit, že i káva může mít negativní účinky. Pokud to budete s kávou přehánět může se vám stát několik nepříjemností, které mohou mít i závažný dopad na vaše zdraví. Pozor si dejte na pití kávy před spaním, jinak vás čekají nepříjemné potíže s usínáním.

Pozor ve vyšším věku
Zvlášť ve vyšším věku je třeba si konzumaci kávy trochu hlídat. Po 50 letech začínají být lidé poměrně citlivější na kofein. Ten může zvyšovat krevní tlak. Káva pak také může stimulovat uvolňování žaludeční kyseliny, což by mohlo vést k pálení žáhy nebo jiným gastrointestinálním problémům.
Všeho s mírou
Klíčem jako u všeho v životě je tak umírněnost. Mnoho expertů se shoduje na tom, že až tři šálky kávy denně by neměly činit většině lidí problémy. Každý z nás však má své vlastní tělo a na každého káva může působit trochu jinak – proto je rozhodně namístě konzultovat svého lékaře a poradit se s ním. Ten totiž může zhodnotit váš celkový zdravotní stav a doporučit vám denní dávku, která by pro vás byla ideální.
Zdroj: kavologie.cz, Ipsos.com, Terrabellaseniorliving.com