Do Litvínova přichází nejlepší střelec MS 2021

Přidat na Seznam.cz

V posledních letech si čeští hokejoví fanoušci zvykli, že extraliga je plná cizinců. Zpočátku k nám mířili především Slováci, poté se přidali Američané a Kanaďané a v poslední době dokonce Finové a Švédové. Ale aby se na českých kluzištích proháněl Brit, to je opravdu rarita. Když se náhodou hokejisté Velké Británie dostanou na MS, patří k těm nejslabším týmům. Přesto jméno jednoho z Britů utkvělo fanouškům v paměti. Na světovém šampionátu v roce 2021 se nejlepším střelcem stal Liam Kirk právě z Velké Británie. A nyní jeho střelecké dovednosti budeme moci sledovat na českých kluzištích a to v dresu litvínovské Vervy.

Přišel kvalitní útočník, který je univerzální a schopný hrát jak na křídle, tak na centru,“ říká sportovní manažer Litvínova Tomáš Vrábel. „Je to mladý, hladový a motivovaný hráč. Chce se posouvat a zlepšovat, proto se rozhodl pro Litvínov. Má slušné bruslení, hokejové myšlení i zakončení,“ vyjmenovává Vrábel Kirkovy kvality.

Kirk je odchovanem sheffieldského hokejového klubu. Mezi dospělými si zahrál už v šestnácti letech a v roce 2018 byl dokonce v sedmém kole draftován Arizonou Coyotes. Dva roky to zkoušel v juniorské OHL, kde oblékal dres Peterborough Petes. Následně si během dvou let otestoval své schopnosti na farmě v AHL v dresu Tucsonu Roadrunners. Avšak v NHL (zatím) šanci nedostal. A proto se rozhodl vrátit do Evropy. V loňské sezoně oblékal dres finského Jukuritu, kde si připsal ve 25 zápasech 19 bodů (7+12). „Na svůj mladý věk má Liam poměrně slušné zkušenosti, které věříme, že ještě rozvine ve prospěch našeho klubu,“ říká hlavní trenér A-týmu Karel Mlejnek.

23letý hokejista se zatím zúčastnil dvou světových šampionátů a jak už bylo na začátku poznamenáno, před dvěma lety se stal nejlepším střelcem MS, když vsítil sedm branek. A pokud bude zdráv, jistě bude nominován i pro následující šampionát, který se bude konat v Praze a Ostravě. „Nyní mám příležitost si zakusit, jaké to je v Česku hrát, jací jsou zde fanoušci, stadiony, prostředí. Jako nároďák jsme pracovali velice tvrdě, abychom se dostali mezi elitu, když jsme předloni opět spadli, ihned jsme se chtěli vrátit zpět. To se povedlo a nyní nás čeká další mistrovství, na které se můžeme těšit,“ podotýká Kirk.

Britský reprezentant už má za sebou premiéru v litvínovském dresu, když nastoupil ve žlutočerném dresu proti Karlovým Varům. Litvínov tento zápas prohrál v prodloužení 2:3 a Kirk nebodoval. „Byl to takový klasický zápas. Poslední přípravné utkání před ligou a troufám si říct, že jsme dvě třetiny soupeře k ničemu nepustili. Soupeř pak trochu zvýšil obrátky a smolným gólem se dostal do hry. Následně měl dvě přesilové hry. Všehovšudy to bylo vyrovnané utkání,“ uvedl k zápasu trenér Mlejnek.

Zdroj: redakce, hcltv.cz