Desítkám tisíc domácností hrozí v červnu pokutou až 50 000 Kč. Kontroly chodí i na udání sousedů
Už od loňska nesmějí české domácnosti vytápět své domy, bytovky a chaty starými neekologickými kotly na tuhá paliva, zejména těmi na uhlí. Lidé však čoudící kotle příliš neřeší, ještě před pár měsíci jich bylo potřeba vyměnit vyšší desítky tisíc. Úřady si ale na majitele starých kotlů mohou došlápnout, i když zrovna není topná sezóna. Kontroly neutuchají, a tak hrozí, že se u vás zástupci státu objeví klidně i v červnu, kdy bude na teploměru tropická třicítka.
Až 50 tisíc korun mohou udělit úřady jako pokutu českým domácnostem, které až dosud nedbaly nařízení státu a nevyměnily stále starý kotel. A to ne jednou, ale i opakovaně, pokud viník nezjedná ve stanoveném termínu náhradu. Podněty a udání chodí totiž i od sousedů. Zákon přitom tuto povinnost zavedl pro všechny kotle takzvané 1. a 2. emisní třídy vyrobené před rokem 2012.
S hříšníky se roztrhl pytel
I když zákaz platí už od 1. září 2024, podle odhadu topenářů nejsou stále vyměněné vyšší desítky tisíc kotlů. Úřady byly totiž až dosud spíše benevolentnější, kontroly nebyly až dosud pravidelné a příliš časté a pokuty byly prozatím spíše symbolické. Agendu ochrany ovzduší totiž řeší co do počtu nízké jednotky úředníků. A tak si z hrozících postihů Češi zatím těžkou hlavu nedělají. To ale neznamená, že kontroloři nemohou přitvrdit a začít sankce uplatňovat v plné výši.

Dotace na výměnu náklady nepokryje
Výměna takového kotle není vůbec levná záležitost, vyjde totiž na statisíce korun. Často s tím souvisí i výměna rozvodů a další investice. Zatímco movitější majitelé mají vše dávno vyřešené, majiteli nevyměněných kotlů jsou provozovatelé, především rodiny, s nižšími příjmy, které v současnosti řeší jiné problémy než výměnu kotle. I když náklady na výměnu dotace úplně nepokryje, stát nabízí těmto lidem pomoc ve formě kotlíkové dotace. Díky ní mohou lidé získat zpět až 180 tisíc korun, což je 95 % nákladů. U kotlů na biomasu stát prostřednictvím programu Nová zelená úsporám přispěl až 130 tisíci korun. Nová zelená úsporám zároveň nabízí při výměně těchto kotlů také dotaci na tepelná čerpadla. Ta se pohybuje od 80 000 do 100 000 korun, v závislosti na typu čerpadla a jeho využití.
Všimnou si, nevšimnou…?
Majitelé starých neekologických kotlů často doufají, že si jejich čoudění z komína nikdo nevšimne. Spoléhat se na to ale není vůbec dobrý nápad. Spoustu podnětů přichází totiž na úřady právě kvůli udání od sousedů. Kontroly navíc provádějí přímo obecní úřady obce s rozšířenou působností, takže úředníci mají dobré povědomí o místních poměrech. Na „místo činu“ tak vyrazí zpravidla najisto. Navíc už nebude nutné natáčet na video kouř z komína a určovat jeho barvu, naopak.

Mrknou na štítek a bude vymalováno
Postačí jim už jen podívat se na výrobní štítek kotle a určit jeho typ a stáří i to, jestli vyhovuje zákonu nebo ne. Jestliže pak majiteli kotle úředníci napaří pokutu a ten i přesto kotel nevymění, může mu úřad pokutu udělovat opakovaně do té doby, dokud se konečně nechytí za nos a nepřejde na ekologičtější způsob vytápění. Konečná pokuta se tak může opravdu vyšplhat do astronomických výšek.
Pozor i na „revizáky“
Samotní úředníci ale nejsou pro nerozumné majitele nevyměněných kotlů jedinou hrozbou. I když vás podle kouře z komína neodhalí oni nebo zvědaví sousedé, může vám zavařit ještě i revizní technik při povinné kontrole. Tu jste ze zákona povinni absolvovat jednou za tři roky. Jestliže váš kotel nevyhoví požadavkům státu, neudělí mu osvědčení o revizi.
Zdroje: www.hypoindex.cz, zpravy.aktualne.cz, www.dumazahrada.cz