Designéři prosí: Tuhle barevnou kombinaci si na zdi nikdy nedávejte. Je to horší než tapeta z 80. let
Všimli jste si někdy, že z každého nového prostoru máte hned nějaký pocit? Když vstoupíte k někomu domů, můžete se cítit příjemně i jako nezvaný host. Pocit pohodlí nebo nepříjemnou atmosféru, ze které doslova bolí hlava, ale můžete zažít i u sebe doma. Takto významně nás umí ovlivnit i obyčejná barva na stěně.
Barvy jsou v bytovém designu stále velmi oblíbené, i když už ne tolik, jako třeba před dvaceti lety. Ačkoliv nyní trendy tíhnou spíše k minimalismu, svěžesti, otevřeným prostorům plným světlých a neutrálních tónů, mnoho lidí stále volí křiklavé, intenzivní nebo tmavé barvy. Tyto odstíny často ani nekorespondují s povahou majitele interiéru a vypovídají o něm něco docela jiného, než by sám chtěl. Samostatnou kapitolou jsou pak vícebarevné stěny, vzory nebo barevné tapety. Designéři varují před těmito nevhodnými kombinacemi, které zkrátka nepůsobí dobře nikdy a na nikoho.

Barva stěn je důležitější, než si myslíte
Domov je naším odrazem. Něčím, co jsme sami zařídili, do čeho jsme vložili kousek své osobnosti, vkusu a duše. Každý detail v interiéru by o vás měl něco vypovídat. A každá barva v sobě nese určitou emoci, symboliku a energii, se kterou se budete každý den potýkat. Podle odborníků na bytový design i psychologů mohou barvy prostředí výrazně ovlivňovat naši náladu, vztahy, produktivitu a celou řadu emocí.
Žlutá – žlutá barva symbolizuje podle psychologie barev slunce, radost a optimismus. Její tlumené tóny se tak hodí například do dětského pokoje, nebo třeba do jídelny. Tato barva umí povzbudit a dodat energii, nicméně zásadní je výběr konkrétního odstínu. Představte si, že trávíte celý den v křiklavě žlutém pokoji, a rádi byste si odpočinuli. Nepříjemné, že? Pokud milujete žlutou, zvolte spíše velmi světlé, pastelové nebo zastřené tóny.
Fialová – fialová barva je často spojována s luxusem, ale i s nečím mystickým a spirituálním. Opět zde velmi záleží na zvoleném odstínu. Tmavé tóny mají spíše dramatický až zmíněný mystický efekt, zatímco světlé šeříkové odstíny jsou elegantní a jemné. Fialová má ale tendence snadno sklouznout do kýče a příliš výrazné odstíny v ložnici mohou způsobit i nespavost.
Zelená – pohled na zelenou barvu lidi přirozeně uklidňuje. Stačí se po dlouhých měsících studené zimy zadívat z okna na zelenající trávu a člověk má jako zázrakem lepší náladu. Zelená barva má blahodárné účinky na lidskou psychiku, pokud ale zvolíte špatný odstín, stane se spíš opak. Křiklavé a výrazné tóny zelené mohou způsobit přestimulování okolními vjemy, bolesti hlavy, očí a neklid. Naopak odstíny v barvách šalvěje, oliv nebo máty jsou nadčasové, decentní a hodí se i do moderního interiéru.
Červená a růžová – červená je barva vášně, růžová zase romantiky. To je důvod, proč má mnoho lidí „skvělý nápad“ vymalovat těmito barvami svou ložnici. Nezapomínejme ale na to, že červená na lidskou psychiku působí i poměrně negativně. Je to totiž také barva hněvu, často tak vyvolává v lidech podvědomou agresi a neustálé nutkání „být v pozoru“. Křiklavě červená nebo intenzivní růžová na stěnách jsou nejen designérským peklem, ale i vizuálním konfliktem pro náš mozek.

Nechutné kombinace podle designérů
Už některé odstíny jednotlivých barev umí samy o sobě pěkně potrápit naše vnímání prostoru a pohrát si s naší náladou a emocemi. Když se ale spojí dvě barvy, které spolu absolutně neladí, vznikne rušivý a silně neestetický interiér, ve kterém se zkrátka nikdo nebude cítit příjemně. Ani jeho majitel.
Podle designérů bychom se měli vyhnout kombinaci zelené a žluté. Tyto dvě barvy působí velmi křiklavě, jejich kombinace často najdeme třeba v dětské herně, kde mají povzbudit a navodit jakousi zábavnou atmosféru. Tu ale na klidném a harmonickém místě určeném k odpočinku nechceme. Velmi agresivně pak působí kombinace červené a růžové. Prostor opticky zmenší a ztemní kombinace fialové s černými doplňky. Celý interiér pak působí těžce a depresivně. Vyhnout bychom se měli i kontrastním kombinacím, kterými jsou například modrá a oranžová, fialová a žlutá nebo zelená a červená.
Kombinování kontrastních odstínů způsobuje v interiéru zmatek a u obyvatel může způsobovat neklid a pocit, že si v dané místnosti nemohou v klidu sednout.
Co je teď trendy? Béžová a bílá stále vedou
Mezi současné trendy v oblasti bytového designu patří návrat k neutrálním tónům. Těch se držíme především při výmalbě stěn. Díky bílým nebo světle béžovým stěnám se prostor opticky otevře, působí elegantně, klidně a čistě. A přesně tak bychom se měli mezi těmito „čtyřmi stěnami“ cítit i my.
Pokud nepatříte mezi fanoušky minimalismu, neutrálních odstínů a čistých linií, místo barevných stěn zvolte raději nápadité a pestrobarevné doplňky. Ty jsou naopak velmi v módě a jejich výhodou je, že oživí i ten nejnudnější prostor. Barevné designové doplňky umí zaujmout, pozitivně stimulovat náš mozek a při návštěvách může jít i o výborné téma k otevření hovoru.
Zdroje: colorpsychology.org, Marianne.cz, Mydomain.com