Dcera velké hvězdy rozzlobila Rusy. Otočila se k nim zády

Přidat na Seznam.cz

V důsledku ruské agrese proti Ukrajině se řada sportovců z této země nemůže účastnit mezinárodních soutěží. Válka ještě zdaleka neskončila a zatím to nevypadá, že by se na startu vyloučených sportovců mělo něco změnit. Někteří z nich se s tímto problémem snaží nějak vypořádat, a tak vycházející krasobruslařská hvězda Diana Davis plánuje závodit nikoli pod ruskou vlajkou, ale jako reprezentantka USA. Takový krok Rusy rozzlobil.

V Rusku je krasobruslení mimořádně důležitým sportem. Tisíce mladých mužů a žen trénují pod vedením náročných mentorů, aby se na příštích mistrovstvích a olympijských hrách mohli ucházet o co nejvyšší cíle. Jednou z velkých hvězd tohoto sportu je trenérka Eteri Tutberidze, která sice sama nebyla příliš úspěšná jako sportovkyně, ale vychovala řadu šampionek – její svěřenkyně Alina Zagitovová a Jevgenija Medveděvová získaly v roce 2018 v Pchjongčchangu zlato a stříbro v sólové soutěži žen. Není také překvapením, že Tutberidzejina dcera Diana Davis také trénuje tento sport a začíná dosahovat prvních úspěchů. Sportovkyně narozená v USA se však k nelibosti Rusů rozhodla změnit zemi, kterou bude reprezentovat!

Dcera legendárního trenéra se stěhuje do USA, Rusové zuří
Diana Davis se narodila v roce 2003 v USA, kde v té době žila a pracovala její matka. Eteri Tutberidze se však tři roky po narození dcery rozhodla vrátit do Moskvy a pokračovala v práci trenérky v Rusku. Davisové se daří natolik dobře, že se již zúčastnila olympijských her v Pekingu, kde však nebyla příliš úspěšná.

V současné době se ruské krasobruslařky nemohou účastnit mezinárodních soutěží, a tak se devatenáctiletá sportovkyně rozhodla využít toho, že má dvojí občanství, a přestěhovala se do USA. Diana Davisová a její partner se stali členy americké federace (USFS) a budou se účastnit Challenge Cupu, který je součástí kvalifikace na mistrovství USA, psal deník Lostsports.

Takový krok se samozřejmě nesetkal se souhlasem v samotném Rusku. Generální ředitel tamního bruslařského svazu se s tímto rozhodnutím nemůže smířit. „To je nesmysl! To jsou naši bruslaři,“ – rozčiluje se Alexander Kogan,“ kterého cituje agentura RIA Novosti.

Zdroj: RIA Novosti, Lostsports