Další favorit jede domů. Marocká pohádka má další pokračování

Přidat na Seznam.cz

Španělsko nebylo na letošním fotbalovém mistrovství světa v Kataru pasováno mezi největší favority, přesto se nečekalo, že pojede už po osmifinále domů. V souboji s Marokem mohli Španělé rozhodnout už během řádné hrací doby, ale nechali to dospět až do penalt, které jsou vždy ošemetné. A když se k tomu ještě přidá parádní výkon marockého brankáře, senzace je na světě.

Španělská vítězná éra už je dávno pryč. Jejich poslední titul se datuje k roku 2010, od té doby se jim nepodařilo dostat ani mezi posledních osm týmů šampionátu. Kádr Luise Enriqua však disponuje spousty talentovanými hráči, takže tým má budoucnost. To však španělské fanoušky nemůže nijak uchlácholit.

Zápas celkově mnoho krásy nenabídl, s čímž souvisel i počet šancí, kterých bylo velmi poskrovnu. První střela na bránu přišla až ve 30. minutě, ale Španěl Asensio jen trefil boční síť. To Maročané mířili mezi tyče, ale střelu Mazraouiho španělský gólman na dvakrát zneškodnil.

Španělé hráli to svoje „titi – taka“, ale příliš se jim nedařilo Maročany ukolébat a poté udeřit. Nepomohl ani nový hráč na hřišti Morata, který se v dosavadních třech zápasech vždy trefil. A protože ani občasné marocké protiútoky k brance nevedly, šlo se do prodloužení. Nastavený čas přinesl dvě velké šance, vždy na konci obou prodloužení. Nejdříve zahrozili Maročané a pak především španělský Sarabia, který z voleje orazítkoval tyč.

A právě posledně jmenovaný hráč neproměnil první následnou španělskou penaltu. V tu chvíli už na pokutové kopy vedli Maročané 1:0 (Sabiri). I druhý marocký exekutor byl úspěšný (Ziyech), naopak Španělům se ani napodruhé (Soler) překonat brankáře Bona nepodařilo. Španělé dostali šanci, když se třetí marocký hráč netrefil (Banún), ale to samé se „povedlo“ na druhé straně (Busquets). Pak už záleželo na Hakimovi, zda dá rozhodující pokutový kop. Povedlo se a marocká radost mohla propuknout.

„Odehráli jsme neuvěřitelný zápas proti jednomu z nejlepších týmů světa, i po taktické stránce. Španělé nás chtěli utahat, ale dali jsme do toho veškerou energii a celé srdce. Bojovali jsme, aby na nás mohli být všichni Maročané hrdí, abychom jim udělali radost,“ řekl novinářům marocký kouč Radžradžuí.

„Poslal bych na penalty stejné hráče znovu. Změnil bych jedinou věc, vystřídal bych marockého brankáře Bunúa. Soupeři jsem pogratuloval, ale na své hráče jsem hrdý,“ dodal trenér poražených Luis Enrique.

Maroko – Španělsko 0:0 po prodl., na pen. 3:0

Penalty proměnili: Sabiri, Ziyech, Hakimi. Neproměnili: Banún – Sarabia, Soler, Busquets. Rozhodčí: Rapallini – Belatti, Bonfá – Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: Saís – Laporte. Diváci: 44 667.

Maroko: Bono – Hakimi, Adžuird (84. Jamík), Saís, Mazraoui (82. Attíat-Allá) – Únahí (120. Banún), Amrabat, Amallá (82. Sabiri) – Ziyech, En-Nesyri (82. Chaddíra), Boufal (66. Azzalzúlí). Trenér: Radžradžuí.

Španělsko: Simón – Llorente, Rodri, Laporte, Alba (98. Balde) – Gavi (63. Soler), Busquets, Pedri – F. Torres (75. Williams, 118. Sarabia), Asensio (63. Morata), Olmo (98. Fati). Trenér: Enrique.

Zdroj: sport.ceskatelevize.cz , idnes.cz