Cizinci v extralize? To je trend, ale jdeme jinou cestou, říká trenér Aleš Dittrich

Přidat na Seznam.cz

Dlouholetý extraligový hráč, reprezentant a po skončení aktivní kariéry trenér. Takový sportovní životopis má řada úspěšných sportovců. A patří k nim i volejbalista Aleš Dittrich, někdejší mistr ligy a v současnosti trenér celku VK Benátky nad Jizerou v extralize.

O svých poznatcích hovořil v rozhovoru pro SportDeník.cz.

Na snímku volejbalový trenér Aleš Dittrich (počátek prosince 2023).

Když začneme aktuálně extraligou, překvapuje vás, že řada klubů i před touto sezonou angažovala zahraniční trenéry i hráče?

Vůbec ne. Takový je trend. Na příliv cizinců musíte být připravení, ale my jsme se v Benátkách nad Jizerou rozhodli jít trošičku jinou cestou. Mohli jsme si taky vybrat zahraniční posily, jenže jsme zvolili variantu, že postavíme kádr na českých hráčích. Uvidíme, jestli je to správné nebo ne.

Jak se ohlížíte za svojí hráčskou etapou v národním týmu i české extralize?

V reprezentaci jsem byl v letech 2000-2003. Sice jsem v tehdejším silném výběru extra nevynikal, ale považuji to za hezké období. Jako hráč jsem získal dva mistrovské tituly s Duklou Liberec. První pod trenérem Ivanem Jakubíčkem a druhý pod Petrem Bromem. Uteklo to rychle, už je to dvacet let.

Dukla Liberec měla tehdy skvělý kádr, složený z českých reprezentantů. Můžete to potvrdit?

V té době tam hráli Staněk, Řezníček, Boula, Ticháček, Kryštof, Rejlek, Jarolím, Nečas a další. Za nás to nebylo takové jako dnes, kdy v řadě klubů působí ve větším počtu zahraniční hráči. Při prvním titulu, co jsem zažil, jsme byli všichni Češi. Zlomilo se to tím, když přišel Argentinec. A postupně kluby začaly nabírat cizince.

Ve výčtu vašich někdejších spoluhráčů jste jmenoval i Lukáše Ticháčka. Co říkáte na to, že ve svých jedenačtyřiceti letech stále bojuje na extraligových palubovkách v dresu Dukly Liberec?

Je to nahrávač a ti mají dlouhou životnost. Vím, že fyzicky je na tom dobře a pokud mu bude sloužit zdraví, není důvod, aby nehrál dál.

Zdroj: Autorský článek