Největší chyba u bankomatu: Tohle tlačítko vás může připravit o všechny peníze. Podvodníci to vědí
Proč bychom se trápili, když v současné době převažují bezkontaktní výběry z bankomatů, které jsou komfortnější. Jenže mohou být také poněkud rizikové. Některé nešťastníky mohou dokonce stát všechno.
Mnoho z nás už u sebe prakticky vůbec nenosí hotovost. Proč taky, když máme platební karty a platit lze i online. Jenže někdy zkrátka a dobře hotové peníze potřebujeme. Chtě nechtě tak musíme jednou za čas udělat výběr z bankomatu. Taková zařízení už jsou dnes umístěna na každém rohu nejen ve velkých městech. Jenže s výběrem mohou být spojena i určitá rizika. Týká se to přitom nejen výběru z kontaktních, ale i těch tzv. bezkontaktních, které už aktuálně převažují.

Bezkontaktní výběry z bankomatů
Výběr z bankomatu za pomoci karty můžeme dělat už desítky let. V poslední době se ale možnosti, jak vybrat hotovost, poněkud rozšířily. Kartu už k nim ani nepotřebujete. Jedná se o tzv. bezkontaktní výběry, které lze učinit za pomoci mobilního telefonu nebo chytrých hodinek. Jak? Stačí přiložit zařízení s NFC technologií (funkce bezdrátové komunikace) k bankomatu. Takovou možnost už dnes nabízí valná většina bankomatů, které na území Česka „potkáte“.
Už tři roky si je navíc možné vybrat bezkontaktně peníze i za pomoci QR kódu. S touto možností přišla jako první banka Česká spořitelna, a to v polovině roku 2022. Dnes už ji nicméně nabízejí i další bankovní instituce. Funguje to přitom velmi snadno. Nejprve si připravíte výběr ve svém mobilním bankovnictví a poté naskenujete QR kód z displeje bankomatu. Výběr hotovosti je tedy dnes jednoduchý jako nikdy předtím. Jenže při takových výběrech je namístě i jistá obezřetnost.

Nezapomínejte se odhlásit
Vybíráte-li finance za pomoci karty, ta z bankomatu vyjede teprve poté, až je celý proces dokončen. Jenže bezkontaktní výběry karty nepotřebují. Po jejich dokončení tedy může být obrazovka bankomatu stále aktivní. Proto je důležité zkontrolovat, zda není nutné na konkrétním zařízení pro výběr hotovosti stisknout tlačítko „konec“, „odhlásit“ apod. Pokud obrazovka i nadále zobrazuje citlivé údaje, může se k cizím očím dostat třeba informace, jak je vlastně vysoký váš zůstatek na účtu. Následně se můžete stát cílem zlodějů či podvodníků, byť to pochopitelně není zase tak jednoduché.
Pozor také na skimming
Dříve bylo doporučováno, abyste při výběru z bankomatu byli obezřetní zejména při zadávání PINu, který se někdo mohl pokusit odpozorovat přes rameno. To byste měli dělat i nadále, zvláště je-li kolem vás při výběru rušno. Vloni se ovšem objevil další způsob, jak celý proces zneužít. Ten se přitom může týkat i bezkontaktních výběrů. Jedná se o tzv. skimming, což je podle definice samotné Policie ČR podvodné jednání, při kterém pachatelé zkopírují údaje z magnetického proužku platební karty bez vědomí jejího oprávněného držitele. Co že to ale vlastně znamená?
V loňském roce se na bankomatu v centru Prahy objevilo zařízení, které bylo s největší pravděpodobností schopné získat informace právě z bezkontaktních karet (nebo z čipů v mobilu). Získaná data přitom „šmejdi“ mohou použít třeba k výrobě padělku platební karty. Následně už je pouze na nich, k čemu ji využijí. Že to ale nepotěší vás, je asi zjevné. Podle policie a bank není tento podvod v ČR zatím rozšířený, přesto byste si měli dát pozor, na co při výběrech kartu či mobil přikládáte.
Jak ještě eliminovat rizika?
Při výběru z bankomatu si zkontrolujte okolí, zda neuvidíte podezřelé aktivity. Měli byste si být také vždy jistí, že jste odhlášeni. Riziko podvodů, jako je skimming, eliminuje také bezkontaktní výběr jen za pomoci QR kódu. Zároveň byste neměli často používat bankomaty na méně frekventovaných místech. Naopak jsou doporučovány výběry ze zařízení umístěných přímo v pobočkách bank. V takových prostorách existuje výrazně nižší riziko, že dojde k nějakému protizákonnému jednání.
Zdroje: penize.cz, policie.gov.cz, irozhlas.cz