Chaos, déšť a tráva v plamenech. Formulový rozstřel na sprint vyhrál v Číně Lando Norris

Přidat na Seznam.cz

Kvalifikaci, která určuje pořadí pro sobotní sprint, se nejlépe povedl Landu Norrisovi z Mclarenu.

Tak tohle se povedlo! Čínský okruh v Šanghaji vracející se do kalendáře formule 1 po pěti letech kvůli vynucené pauze v souvislosti s pandemií covidu se ukázal jako nevyzpytatelný již v pátečním rozstřelu, který určuje pořadí pro sobotní sprintový závod. Ve třetí části rozstřelu totiž začalo mohutně pršet, což zamíchalo pořadím.

Norris zvládl přechodné podmínky nejlépe

S proměnlivými podmínkami si nakonec nejlépe poradili Lando Norris a McLaren. Nejprve mu byl nejrychlejší čas smazán a z výhry v rozstřelu se předčasně radoval Mercedes s Lewisem Hamilton. Nakonec se však ukázalo, že Norris limity tratě nepřekročil a nejrychlejší čas mu zůstal. Druhé místo si tedy vyjel Lewis Hamilton se ztrátou 1.261 sekundy na pilota McLarenu. Na záda mu bude v sobotním sprintu dýchat dlouholetý rival Fernando Alonso. Ten na Norrise ztratil 1.975 sekundy.

Verstappen až čtvrtý

Na nepříznivé počasí a chaos doplatil úřadující mistr světa a vedoucí muž průběžného pořadí Max Verstappen. V průběhu finální fáze rozstřelu pokazil hned dvě rychlá. To poslední už se mu povedlo lépe, nicméně je ztráta 2.088 sekundy na Norrise více než propastná. Verstappena ale nemusí čtvrté místo tolik trápit, jelikož jeho potenciální rivalové v souboji o titul skončili až za ním.

Hořící tráva

Již podruhé dnes na okruhu v Šanghaji jsme byli svědky hořící trávy. Proč se tomu tak děje? Vedení okruhu ani formule 1 se zatím k této zvláštní situaci nevyjádřili. V tréninku hořící tráva znamenala aktivování červené vlajky, zatímco v rozstřelu začala tráva hořet po skončení prvního rozstřelu. Kvůli tomu se posunula druhá část rozstřelu.

Zdroj: F1