Čeští mladíci šokovali v úvodu Australian open. Naopak mladé tenistky nepřekvapily

Přidat na Seznam.cz

Do úvodního dne letošního Australian open vstoupilo devět našich zástupců. Zatímco oba Češi vyhráli, naše tenistky byly úspěšné jen „z poloviny“. S turnajem se loučí Marie Bouzková, která prohrála s Kanaďankou Biancou Andreescuovou 2:6, 4:6. Patnáctiletá Brenda Fruhvirtová při svém grandslamovém debutu podlehla Bělorusce Aljaksandře Sasnovičové 5:7, 2:6. A nedařilo se ani Kateřině Siniakové, která však měla velmi těžkou soupeřku, sedmou hráčku světa Američanku Coco Gauffovou (1:6, 4:6).

Naopak milým a nečekaným překvapením byla vítězství našich mladíků, 21letého Jiřího Lehečky a o rok mladšího Dalibora Svrčiny. Prvně jmenovaný porazil třiadvacátého hráče světa Borna Čoriče třikrát 6:3. „Znamená to pro mě moc,“ začal hodnotit 71. hráč světa své vítězství pro tenisovysvet.cz pokračoval: „Dokázal jsem si hodně pomoci servisem, hlavně v prvním setu jsem výborně returnoval. Přestože soupeř chodil přes první podání, byl jsem schopen míče čapat a vracet do kurtu tak, aby to pro něho bylo nepříjemné. A jsem rád i za solidnost. Věděl jsem, že mu mám hrát přes forhend, což není jeho nejsilnější stránka. Naopak se dá říct, že jeho bekhend je top 10, je schopen z něho zahrát prakticky cokoliv.“

Ještě více šokující bylo vítězství Svrčiny, který porazil Španěla Jaumeho Munara 6:3, 6:2, 6:2. Na žebříčku je od sebe dělí 152 míst! Přesto náš tenista (216.) se toho nezalekl a může se tak radovat ze svého dosavadního největšího úspěchu v kariéře. „Soupeř neskutečně nastoupil hned do čtyřminutové rozehrávky a začal do toho strašně střílet. Hodně trénuje i s Rafaelem Nadalem a zdálo se mi, že chce působit hodně nahecovaně. Pak v zápase byl ale úplně jiný. Nechával mě hrát, z forhendu hodně spinoval, ale postupně jsem začal cítit, že přes bekhend by to mohlo jít. V bekhendových výměnách jsem ho pak přehrával,“ řekl po utkání šťastný Svrčina.

Lehečka nyní bude v pozici favorita, ve druhém kole narazí na Christophera Eubankse (167.) z USA. To Svrčina má o hodně těžší los, ve středu ráno nastoupí proti desátému nasazenému Japonci Jošihoto Nišiokovi. „Z nasazených je Nišioka asi jeden z těch lehčích losů, ale nyní má výborné výsledky. Je menší než já a moc se mi líbí, jak hraje. Na druhou stranu se mi s leváky hraje docela dobře díky tomu, že mám docela dobrý bekhend. Jsem na to zvědavý,“ dodal k losu Svrčina.

Do druhého kola postoupily dále Petra Kvitová, která vyřadila Belgičanku Alison Van Uytvanckovou 7:6, 6:2. Barbora Krejčíková nedala šanci krajance Sáře Bejlek 6:3, 6:1 a Karolína Muchová vyřadila Lesju Curenkovou z Ukrajiny 6:2, 6:1.

Zdroj: tenisovysvet.cz, ausopen.com