Český vítěz Stanley Cupu ukončil kariéru. Pavla Francouze limitovalo zdraví

Přidat na Seznam.cz

Bývalý reprezentační gólman Pavel Francouz ve 33 letech končí s hokejem. Za předčasným odchodem z profesionálního sportu stojí přetrvávající zdravotní problémy. S informací přišel server tn.cz.

V pátek uspořádal Pavel Francouz tiskovou konferenci, kde měl odhalit své plány do budoucna. Třiatřicetiletý český gólman následně oznámil konec hokejové kariéry. „Nebylo to těžké rozhodnutí, už jsem zkrátka nemohl pokračovat,“ oznámil Francouz na tiskové konferenci.

Bývalého reprezentačního gólmana trápilo během jeho kariéry nespočet zranění, až si člověk říká „co by, kdyby“. Nejvíce trablí měl s třísly, v minulém létě podstoupil operaci přitahovače. Kvůli tomu vynechal celou aktuální sezónu a jelikož problémy přetrvávaly, rozhodl se Francouz dát profesionálnímu hokeji vale.

Vítěz Extraligy a Stanley Cupu

I přes předčasné ukončení kariéry toho Pavel Francouz stihl více než dost. V hokejové Extralize debutoval jako osmnáctiletý za mateřskou Plzeň. Největší úspěch ale zaznamenal s Litvínovem, který v roce 2015 dotáhl k vítězství v Extralize. Po tomto úspěchu a famózních výkonech plzeňského rodáka bylo na čase posunout se o kus dál.

Následující tři sezóny strávil v KHL v týmu Traktor Čeljabinsk, kde pokračoval v předvádění perfektních výkonů. Odměnou mu v roce 2018 bylo ocenění za nejlepšího gólmana v KHL.

Francouz si podpisem s Colorado Avalanche splnil celoživotní sen v podobě účasti v nejlepší hokejové lize světa NHL. V Coloradu během pěti let odehrál kvůli zmíněným zraněním pouze 73 zápasů s bilancí 44 výher a čtyř čistých kont. V play-off nastoupil do 13 zápasů, kde se radoval z osmi výher a jednoho čistého konta. V roce 2022 přispěl k zisku Stanley Cupu pro Colorado zejména účastí v semifinále play-off.

Zdroj: tn.cz