Český tým už 41 let nevyhrál Spengler cup. Napraví to pardubičtí hokejisté?

Přidat na Seznam.cz

Spengler Cup je nejstarší hokejový turnaj světa. Letos slaví přesně sto let od svého založení. Shodou okolností se ho letos zúčastní Pardubice, které se též letos mohou pochlubit stoletou historií. Bude to jejich třetí účast na tomto turnaji, který se pravidelně koná v Davosu. V roce 1987 skončili pardubičtí hokejisté na pátém místě, o dvacet let později se o jednu příčku polepšili.

V úvodním utkání se Dynamo střetne s Ambri, což je další švýcarský celek, který obhajuje loňské vítězství. Dále pak ještě na Pardubice čeká finské Kuopio. Ve druhé skupině se utkají švédská Frölunda, Davos a Kanada. Vítězové skupin mají jistý postup do semifinále. Ostatní týmy si musí postup mezi nejlepší čtyřku vybojovat ve vyřazovací části (druhý z „A“ se střetne s třetím z „B“ a obráceně).

S Ambri se Pardubice utkají v úterý od 14. hodin. Zajímavostí je, že v tomto celku nastupuje Peter Mueller. Tento americký útočník působil posledních šest sezón v Česku. Čtyři roky oblékal dres Komety Brno, poté se přesunul do Vítkovic. V letošní sezoně však nečekaně požádal o zrušení ostravského kontraktu a přestoupil do švýcarské ligy. Pozor si však svěřenci trenéra Václava Varadi musí dát i na pardubického odchovance a zároveň reprezentanta Michaela Špačka, který i v letošní sezoně patří k nejlepším hráčům švýcarské ligy.

Těšíme se. Říkám pořád, že je lepší hrát než trénovat. Není to nějak extra náročné, v Americe se taky hraje 82 zápasů. Spengler je pro mě další zkušenost, ještě jsem na něm nehrál,“ říká kapitán Pardubic Lukáš Sedlák.

Naposledy se z vítězství na Spengler Cupu radovala z českých klubů Dukla Jihlava. Ale to už je hodně dlouhá historie, neuvěřitelných 41 let…

České výhry na Spengler Cupu

LTC Praha:  7 (1929, 1930, 1932, 1937, 1946-1948)

Jihlava: 5 (1965, 1966, 1968, 1978 a 1982)

Sparta 2: (1962,1963)

Olympijský výběr: 1(1975)

Kometa 1: (1955)

Zdroj: redakce, hcdynamo.cz