Českou mašinu nezastavil ani švédský zával. Dvacítka si zahraje o zlato s Kanadou

Přidat na Seznam.cz

Infarktový semifinálový duel rozhodl 50 sekund před koncem prodloužení Jiří Kulich, který odšpuntoval příval radosti a úlevy na české střídačce. Česká dvacítka si tak zahraje o zlaté medaile, když jim druhý semifinálový duel přiřkl za soupeře reprezentaci Kanady.

Zápas o finále byl boj o každý centimetr ledu a taktika Švédska byla jasně viditelná, zastavit rozjetý český vlak žlutomodrou neprostupnou zdí. Švédům se dařilo naordinovanou taktiku takřka do poslední vteřiny utkání. Hráči české reprezentace se tak do šancí dostávali spíše vyjimečně, a co prošlo, pochytal spolehlivě brankář Lindbom.

Ani soupeř se do útoku nehrnul a vyčkával na chyby české obrany, která nepodnikala své proslulé útoky do své třetiny tak často, jako v předešlých utkáních. Opatrná hra Švédů přinesla své ovoce ve 22. minutě, když se povedenou střelou prezentoval Jansson, který prostřelil Suchánka na turnaji již potřetí.

Vedení přineslo klid na švédské hole a omezilo jejich útočné choutky na úplné minimum. Pevná obrana odrážela české útoky velmi spolehlivě. Radimu Rulíkovi tak nezbylo nic jiného než sáhnout ve třetí třetině k brzké hře bez brankáře. Tento risk se vyplatil, když 39 sekund před koncem prostřelil švédského brankáře Jiříček.

V prodloužení byli velmi blízko k rozhodnutí reprezentanti Švédska. V jeden moment byl dokonce puk již svou půlkou za brankovou čárou, ale Suchánek pohotovým přiložením lapačky k další cestě puku včas zabránil. Už to vypadalo, že utkání budou muset rozhodnout nájezdy. Proti byl ovšem Jiří Kulich, který si přešlápl na modré čáře a přímočarou akcí propasíroval puk do švédské sítě.

Česká dvacítka si tak o zlato zahraje po dlouhých 22. letech čekání, píše Hokej.cz. Soupeřem jim bude reprezentace Kanady, kterou jako jediný tým dokázala porazit hned v úvodu šampionátu. Zápas se hraje ze čtvrtka na pátek v 0:30 a přímý přenos nabídne Česká televize na programu ČTSport.

Zdroj: Česká Televize, Hokej.cz, redakce