České skoky na lyžích prožívají velkou krizi. Na Turné čtyř můstků pojede jen veterán za zenitem

Přidat na Seznam.cz

Na přelomu 80. a 90. let patřily k nejoblíbenějším a nejúspěšnějším zimním sportům v Česku (Československu) skoky na lyžích. Fanoušci u televize, ale i v Harrachově a Liberci, očima tlačili naše skokany co nejdále pod můstek a zpravidla se mohli radovat. Jména jako Pavel Ploc, Jiří Parma, Jaroslav Sakala či František Jež vešli do dějin. Za pár let se ještě ve světové špičce blýskal Jakub Janda, poté však přišla velká krize, která stále není zažehnána…

Turné čtyř můstků (dříve Intersporturné) bylo na přelomu roku jedním z hlavních televizních sportovních taháků. V posledních letech však Česká televize zařazuje maximálně jeden, dva přenosy, protože výsledky našich skokanů jsou tak bídné, že dává větší smysl uvést na televizních obrazovkách v přímém přenosu jiné sporty.

Ani s letošním ročníkem to nevypadá, že by naše družstvo mělo udělat díru do světa (do sněhu). No… mluvit o družstvu při počtu jednoho nominovaného člena by bylo velmi troufalé. Svaz nominoval na německé a rakouské můstky Romana Koudelku, ostatní čeští reprezentanti Filip Sakala, František Lejsek, David Rygl a Kryštof Hauser se zúčastní jen Kontinentálního poháru v Engelbergu.

Roman Koudelka sice v roce 2019 skončil celkově na pátém místě, ale od té doby i díky zdravotním problémům už se nedokázal vrátit do světové špičky. V letošní sezoně se zatím zúčastnil čtyř závodů Světového poháru a jen v tom úvodním v polské Wisle se dostal z kvalifikace do hlavního závodu. V něm však skončil padesátý, což znamená poslední…

Turné čtyř můstků začíná 28. prosince kvalifikací v Oberstdorfu. Následují závody v Garmisch- Partenkinchenu, Innsbrucku a Bischofshofenu.

Zdroj: redakce, sport.ceskatelevize.cz