České krásky jsou velkou budoucností naší atletiky

Přidat na Seznam.cz

Na mistrovství světa v atletice, které se v těchto dnech koná v Budapešti, sice neprobíhá žádná oficiální soutěž „královny krásy“, ale kdyby taková existovala, naše atletky by se jistě neztratily. Navíc jsou i úspěšné, což je pro ně samotné logicky to nejhlavnější. Tyčkařka Amálie Švábíková postoupila do finále. Nikoleta Jíchová se o to pokusí v disciplíně 400m překážek a Tereza Petržílková už v Budapešti získala bronz ve štafetě mix.

Amálie Švábíková má na svém kontě spoustu úspěchu v mládežnických a juniorských kategoriích, což by jí mohlo předurčovat k tomu být úspěšná i mezi dospělými. Svoje možnosti předvedla 23letá tyčkařka letos na jaře, kdy na halovém ME získala bronzovou medaili. Když se ještě vrátíme ke zmíněným úspěchům v juniorkách, musíme jednoznačně vypíchnout její titul mistryně světa či zlato z ME do 23 let. V Budapešti si na druhý pokus poradila s kvalifikační výškou 465 cm, čímž překonala o jeden centimetr svůj nejlepší dosavadní venkovní osobní rekord. V hale už dokonce skočila 472 cm.

Tereza Petržílková je sice o sedm let starší než Švábíková, ale na první pohled by jí nikdo třicet let nehádal. U této věčně usměvavé čtvrtkařky by se dalo říci, že zraje jako víno. Ještě před pár lety o ní věděli jen ti největší atletičtí fajnšmekři, ale po letošním mistrovství světa už jí budou znát všichni sportovní fanoušci. Nedělní strhující závod čtvrtkářké štafety, kdy Česko získalo bronzovou medaili díky pádu Femke Bolové, vejde do kronik velkých úspěchů s nádechem velikánského štěstí. „Děkujeme, že jste s námi prožili okamžik, kterým jsme se zapsali do historie,“ napsala Petržílková na svůj Instagram. Následně se dostala do semifinále individuálního závodu na 400m. „Minulé mistrovství světa jsem sledovala doma z gauče a tehdy jsem si slíbila, že se do Budapeště probojuju! Postup z rozběhu na Q jen 5 setin za osobákem po dvou čtvrtkách s pětihodinovým spánkem je samo o sobě třešničkou na dortu,“ uvedla po úspěšném rozběhu. Semifinále už jí tolik nevyšlo, ale není divu, absolvovala během tří dnů čtyři náročné běhy.

Nikoleta Jíchová (na úvodní fotce) běhá též 400m, ale s překážkami. Dosavadním největším úspěchem 22leté dlouhovlasé blondýnky je bronzová medaile ze štafety 4x400m na ME do 23 let. V Budapešti se probojovala do semifinále a kdo ví, možná časem se přiblíží alespoň trochu úspěchům fenomenální Zuzany Hejnové, která získala dva tituly mistryně světa a přivezla si i stříbro z olympiády.

Zdroj: redakce, Instagram, worldathletics.org