České házenkářky opět uspěly. Bohužel se slabými týmy

Přidat na Seznam.cz

Výhrou nad Kongem zakončily české házenkářky své účinkování na mistrovství světa ve Španělsku. Úspěch, kterého dosáhly před čtyřmi roky, kdy nečekaně došly až do čtvrtfinále, tentokrát nezopakovaly. V osmifinálové skupině skončily na předposledním pátém místě.

V základní skupině na svěřenkyně trenéra Jana Bašného čekaly postupně týmy Německa, Maďarska a Slovenska. Proti německému favoritovi to omlazený český výběr neměl jednoduché a prohrál o deset gólů 21:31, jak uvedl server Handball. Ve druhém utkání s Maďarkami svedly naše reprezentantky podstatně vyrovnanější bitvu. Soupeřky si od počátku udržovaly mírný náskok, který udržely až do konce a Česká republika prohrála i druhý zápas na šampionátu.

Proti Slovenkám splnily svůj cíl

V duelu proti Slovensku hrály české házenkářky o všechno. Vítězky postupovaly do další fáze světového šampionátu. Češky nervózní derby zvládly a po těsné výhře 24:23 splnily postupem do osmifinálové skupiny svůj cíl.

„Pro tyhle výhry a zápasy házenou děláme. Je to nejlepší, co vás může potkat. Vím, že to vypadá, jako bychom vyhrály celé mistrovství, ale pro nás je to opravdu hodně důležité,“ tryskaly po splnění hlavního úkolu emoce z brankářky českého týmu Petry Kudláčkové. Šanci na postup do čtvrtfinále ztratily české hráčky hned v úvodním zápase osmifinálové skupiny proti Jižní Koreji. Češkám dělala problém rychlost pohybu i přihrávek asijského soupeře a Korejkám podlehly 26:32.

Ve zbylých dvou utkáních už hrály české házenkářky jen o umístění v osmifinálové skupině, motivaci ale rozhodně neztratily. Na Dánky, které do té doby všechny své zápasy vyhrály více než desetibrankovým rozdílem, nenašly recept ani české reprezentantky a prohrály 14:29.

Na závěr šampionátu přišla zajímavá konfrontace s africkou házenou. Češky si nakonec spravily s exotickým a nevyzpytatelným soupeřem z černého kontinentu chuť a zaznamenaly ve svém posledním vystoupení druhé vítězství na turnaji.

Trenér Bašný věří v progres mladých hráček

„Nakonec jsou z toho dvě výhry a čtyři porážky, tedy zhruba stejný počin jako na předchozích světových šampionátech. Herní projev nebyl takový, jaký bychom si přáli. Hlavním cílem byl postup ze skupiny, což se podařilo. Určitě ale nejsme spokojení s hrou. Některé výkony a momenty byly způsobeny kolektivní nezkušeností. Mladé hráčky se ovšem rozhodně neztratily a s tím jsem spokojený. Budou-li pokračovat v progresu, bude to příště určitě lepší,“ zhodnotil výsledek českých házenkářek na mistrovství světa hlavní kouč Jan Bašný.

Své postřehy přidala i střední spojka české reprezentace Kamila Kordovská. Mrzelo ji, že Češky neuspěly v žádném z utkání, ve kterém nebyly favoritkami.

„Dvě vítězství byla povinná. Mrzí mě, že jsme nevyhrály nějaký zápas, v němž se od nás úplně vítězství neočekávalo. A mrzí také obě výhry, mohly jsme si je víc vychutnat. Nehrály jsme dobře celý šampionát a víme to. Jsme každopádně rády, že jsme mistrovství uzavřely výhrou,“ řekla po utkání s Kongem hráčka německého klubu HSG Blomberg Lippe.

Zdroj: Český svaz házené, handball.cz