České duo jede z Final four bez medaile. V semifinále nestačila Barcelona na odvěkého rivala, k třetímu místu chyběla motivace

Přidat na Seznam.cz

Když se Tomáš Satoranský vracel vloni z NBA do Evropy, vybral si ambiciózní tým, který chtěl vyhrát Euroligu. Barcelona přesně takovéto ambice měla. A když do katalánského klubu přestoupila i naše druhá hvězda Jan Veselý, měli čeští fanoušci jasno – tohle bude památná sezona pro český basketbal. Bohužel tohle přání se nesplnilo. Barcelona sice postoupila do Final Four, jenže hned v semifinále prohrála s Realem Madrid a v souboji o třetí místo nenašla dost motivace, aby přetlačila Monako.

V této sezoně se Barcelona s Realem střetla pětkrát. Dvakrát v rámci Euroligy (Barcelona vyhrála oba zápasy – 91:86, 75:73), stejný počet zápasů se uskutečnil i v rámci španělské ligy (Real zvítězil nejdříve 87:78, pak ale vyhráli Katalánci 97:82) a pak se tito dva odvěcí rivalové (což se týká především fotbalu) utkali v Supercupu (vyzněl vítězně pro Real 89:83). Statistiky tak o trochu více favorizovali Barcelonu, jenže ani to Satoranskému a spol. k vítězství nepomohlo.

První třetina byla zajímavá v tom, že Katalánci sice neproměnili žádný pokus za dva body, ale z trojek se nemýlili ani jednou – dali 18 bodů, Real kontroval stejnou bodovou bilancí. Druhá čtvrtina už vyzněla o trochu lépe pro Barcelonu, jejíž hráči tak mohli spokojeněji odcházet do šatny – 42:36. Třetí dějství naopak vyšlo lépe madridskému klubu, který si vytvořil mírný náskok – 58:55. Barceloně se sice podařilo srovnat, ale pak hvězda Realu Sergío Rodriguez zaznamenal devět bodů, což bylo rozhodujícím okamžikem zápasu, na který Barcelona nedokázala už zareagovat. Čeští hráči příliš bodově nezazářili, zato ale patřili k nejlepším v doskocích.

Barcelona – Real Madrid 66:78 (18:18, 42:36, 55:58)
Nejvíce bodů: Abrines 16, Laprovittola 12, Kuric 11 (Satoranský 7 bodů, 11 doskoků, 3 asistence, Veselý 4 body, 6 doskoků, 1 asistence) – Tavares 20, Hezonja 14, Rodríguez 12.

Ani v utkání o třetí místo proti Monaku nepatřilo české duo ke střeleckým tahounům. Satoranský si připsal sedm bodů a Veselý o bod méně. Španělskému týmu však především chybělo větší nadšení a entuziasmus pro duel o třetí příčku. Pořád bylo na hráčích vidět velké zklamání, protože si nesplnili nejen svůj sen, ale cíl klubu. Naopak pro Monako už samotná účast ve Final Four byla vrcholem sezony a s větší vervou se pustilo na cestě k bronzovým medailím, což se nakonec francouzskému týmu podařilo získat – 78:66 (24:13, 44:28, 60:45).

Zdroj: redakce, fcbarcelona.com