Česká lvíčata dostala varování od vicemistra. Chybí nám kvalitní práce s míčem

Přidat na Seznam.cz

Prohrát v přátelském utkání 1:5 je mrzuté, není to však situace, kvůli které by se bořil fotbalový svět. Naopak je důležité si vzít z porážky ponaučení, aby v ostrých zápasech se takovýto debakl nekonal. Toto se týká českých fotbalistů do 21 let, kterým pětigólový příděl nadělili v Portimau portugalští mladíci. „Nechceme prohrávat takovým rozdílem, ale tyhle zápasy potřebujeme absolvovat, abychom se co nejlíp připravili na letní EURO,“ řekl trenér Jan Suchopárek.

Ano, české fotbalisty čeká příští rok první vrchol této generace. Uskuteční se v Gruzii a Rumunsku a Čechy čekají ve skupině Anglie, Německo a Izrael. To znamená dva silné týmy a alespoň jeden z nich musíme v tabulce přeskočit, protože do play-off postupují vždy dva mančafty (dohromady se ME účastní 16 týmů). A proto byla velmi důležitá konfrontace s dalším silným mužstvem, jakým bylo právě Portugalsko, které je posledním vicemistrem Evropy do 21 let. „Taková utkání potřebujeme opakovat a pravidelně hrát s nejsilnějšími týmy Evropy, aby si to hráči mohli osahat a potkat se se špičkovými soupeři. Můžete jim ukázat jakékoliv obrázky, ale na hřišti zjistí, že třeba v pohybu, práci s míčem či řešení situací zaostávají,“ podotýká český kouč.

Je však nutné i podotknout, že český tým nenastoupil v nejsilnějším složení, protože Slavia, Sparta a Plzeň odmítly pustit své hráče na reprezentační srazy (týká se to i áčka), a proto muselo proti Portugalsku nastoupit devět nováčků! „Nic jiného nám nezbylo. Chtěli jsme zápas odehrát a navzdory tomu, že se tým tentokrát skládal za pochodu, odehráli jsme to na solidní úrovni. Po Portugalsku navíc čtyři hráči odjedou a další čtyři přijedou,“ bere s nadhledem Suchopárek danou situaci.

Vylepšit si náladu budou moci „lvíčata“ v dalším přípravném zápase, v úterý nastoupí proti Norsku. „Čeká nás jiný soupeř hrající v jiném rozestavení než Portugalsko. Ale nebude o moc slabší, čekám další těžký zápas s dalším účastníkem mistrovství Evropy,“ dodává bývalý reprezentant, který velkou část kariéry prožil především ve Slavii.

Portugalsko – Česko 5:1 (3:1)

Branky: 2., 10. a 62. Araújo, 34. a 72. Bernardo – 16. Pudhorocký. ŽK: Žambůrek.

Česko: Trefil (46. Markovič) – Heidenreich (46. Kolář), Hranáč, Vlček – Gabriel (46. Elbel), Žambůrek (82. Zlatohlávek), Červ, Valenta (69. Icha), Fukala – Sejk (69. Kozák), Pudhorocký (69. Kušej). Trenér: Suchopárek.

Zdroj: sport.cz , idnes.cz