Češi, zbystřete. Pokud vás chytí při této „práci“ na zahradě, napaří vám pokutu až 25 milionů
Jarní úklid zahrady nebo první sekání trávy? Zdánlivě nevinné činnosti, které má většina z nás spojené s pohodou a příchodem teplejších dní. Přesto se právě v těchto chvílích můžete snadno dopustit chyby, která vás může přijít velmi draho. A stačí k tomu málo.
Když se člověk pustí do práce na zahradě, málokdy přemýšlí nad tím, co přesně by měl udělat s tím, co při úklidu vznikne. Jenže existují pravidla, která určují, co se smí a co už ne – a zákon je v tomto ohledu nečekaně přísný. Řada lidí se o něm dozví až ve chvíli, kdy už je pozdě.
Ačkoli si mnoho lidí myslí, že se jich předpisy kolem odpadů netýkají, opak je pravdou. Problém může nastat i tehdy, když se odpadu zbavíte v dobré víře, ale špatným způsobem. Úklid zahrady, který měl být rutinní záležitostí, se pak může proměnit v nepříjemné správní řízení. Co všechno je potřeba vědět, abyste se tomu vyhnuli?
Bioodpad není žádná banalita
Zákon o odpadech je od roku 2021 přísnější než kdy dřív. Přesně určuje, jak se má nakládat s biologicky rozložitelným odpadem, například s posekanou trávou, listím nebo větvemi ze stromů. Tento odpad nelze vyhazovat kamkoli, a už vůbec ne do běžné popelnice. Pokud ho někdo spálí, vysype do černé popelnice nebo ho jednoduše odhodí za plot, může se dopustit přestupku. A v některých případech ho to může stát opravdu hodně peněz. Zahradní bioodpad je podle zákona potřeba třídit odděleně od ostatního komunálního odpadu. Mnohé obce mají dnes hnědé popelnice na bioodpad, kam ho lidé mohou dávat. Kdo má kompostér, může využít i ten. Důležité je, že tento druh odpadu nepatří do běžné směsné popelnice.
Do bioodpadu ale neházejte všechno. I tady platí pravidla. Rozhodně tam nepatří maso, kosti, oleje, mléčné výrobky, plenky ani zvířecí výkaly. Stejně tak zapomeňte na plastové obaly nebo kuchyňské utěrky. Bioodpad musí být čistě přírodní a rozložitelný. Jinak se kontaminuje a celý sběr končí na skládce, což je proti smyslu celého systému. Mimochodem, některé obce rozlišují mezi „kuchyňským“ a „zahradním“ bioodpadem, a sbírají je odděleně – i na to si dejte pozor.

Nelegální pálení? Problém je na spadnutí
Častým nešvarem je pálení listí, větví nebo trávy na vlastní zahradě. Spousta lidí má pocit, že když je to „na jejich pozemku“, nic se neděje. Jenže opak je pravdou. V mnoha obcích a městech je pálení bioodpadu výslovně zakázáno obecní vyhláškou. A i tam, kde povoleno je, obvykle platí přísná pravidla – například jen v určitých dnech nebo s předchozím ohlášením.
Při porušení těchto pravidel může zasáhnout městská policie, ale i inspektoři životního prostředí. A pokud dojde ke znečištění ovzduší nebo sousedským sporům, sankce na sebe nenechají dlouho čekat. I obyčejné pálení větví se tak může změnit ve správní řízení a pokutu v řádu desítek tisíc korun. Navíc se jedná o ekologicky nešetrnou praktiku – při hoření vznikají škodliviny, které mohou ohrozit zdraví nejen vaše, ale i vašich sousedů.
Jaké pokuty vám skutečně hrozí
Zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech, ukládá všem občanům povinnost třídit odpad – včetně bioodpadu. Když tedy například vyhodíte zbytky zeleniny do černé popelnice v místě, kde máte k dispozici hnědou, může jít o přestupek. Výše pokuty ale závisí na závažnosti toho, co se stalo. U běžných pochybení, jako je netřídění odpadu v rozporu s místní vyhláškou, se sankce obvykle pohybují v řádu tisíců až desítek tisíc korun. Pokud by však někdo zákon porušoval opakovaně, úmyslně nebo zvlášť závažným způsobem, může mu být uložena pokuta až 1 milion korun.
Ještě přísnější pravidla platí pro firmy a podnikatele. Pokud právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba například špatně zařadí odpad, nevede potřebnou evidenci nebo s odpadem nakládá v rozporu se zákonem, může dostat pokutu až 25 milionů korun. Sankce se i zde odvíjí od závažnosti, rozsahu přestupku a dopadu na životní prostředí.
Co dělat správně a jak se pokutám vyhnout
Nejlepší cestou je bioodpad třídit tak, jak to zákon požaduje. Pokud máte možnost, pořiďte si kompostér a odpad využijte jako hnojivo. V případě, že kompostovat nechcete nebo nemůžete, využijte hnědé kontejnery nebo sběrný dvůr. Mnoho obcí je povinno tuto možnost nabídnout. Někde lze dokonce zažádat o přistavení kontejneru na bioodpad při větším úklidu zahrady – stačí se zeptat na obecním úřadě.

Dávejte si také pozor, co do bioodpadu házíte. I drobnosti jako čajový sáček s plastovou sponou nebo mastné zbytky jídla mohou celou várku znehodnotit. Bioodpad je velkým pomocníkem pro přírodu – ale jen pokud s ním zacházíme tak, jak máme. A hlavně: Správným tříděním chráníte nejen planetu, ale i vlastní peněženku. V některých obcích se navíc zvažuje zavedení tzv. motivačního systému – kdo dobře třídí, ten bude mít nižší poplatky za odpad.
Zdroje: zakonyprolidi.cz, kurzy.cz, kokoza.cz, ireceptar.cz