Češi bacha, podvodníci vám teď vybílí účet i bez hesla: Z Německa se řítí agresivní podvod. Takhle ho poznáte
Klasické online útoky podvodníků, kteří se vás snaží připravit o peníze, už určitě znáte. Teď se ale na scéně objevilo něco zcela nového. Stačí jeden obyčejný e-mail, který vypadá naprosto neškodně a důvěryhodně, a jste bez peněz. Nejhorší na tom je, že tentokrát se jedná o něco, co je opravdu náročné prokouknout.
Nový způsob, jak z lidí vymámit jejich celoživotní úspory, je ještě o dost propracovanější než ty předchozí. Jedna zdánlivě nevinná e-mailová zpráva a pak to začne. Internetoví útočníci vás dokážou nenápadně „naťuknout“ a za pár dní navážou extrémně promyšlenými kroky. Namístě je ostražitost a průběžná kontrola toho, co se objevuje ve vaší e-mailové schránce.
Podvodníci se nenápadně přibližují k Česku
Zcela nové a strach nahánějící útoky pochází ze Švýcarska. V současné době už se tento trend objevil i v Německu, kde na něj upozorňuje tamní vláda. Podvodníci se tak pomyslně posouvají směrem k českým hranicím. Není čas čekat na to, až začnou vykrádat peníze z účtů vašich blízkých, je čas se bránit.
Německý úřad pro kybernetickou bezpečnost už je na pozoru a informuje naše sousedy o hrozícím riziku. Největší „průšvih“ je, že útočníci změnili strategii. Doteď byly podobné útoky hromadné – do schránky podvodné e-maily dorazily velkému množství lidí. Bylo tak mnohem jednodušší odhalit, že je to nesmysl a kliknutí by byl průšvih. Teď jsou ale útoky cílené na jedince tak, jako by byly „šité na míru“.

Nejdřív působí neškodně
Tento podvod je opravdu promyšlený a skládá se z několika fází. Ani nebudete vědět jak, a začnou vám odčerpávat peníze z účtu tam, odkud je už nikdy nedostanete zpět.
Všechno to začíná neškodnou zprávou – z úřadu, pojišťovny nebo „vaší banky“. Stylově vyladěný informační e-mail, s logy a dokonce zaslaný z věrohodně vypadající adresy. Jediné, co od vás žádají, je aktualizace osobních údajů. Odkážou vás na webovou stránku, která vypadá neskutečně věrohodně. Navíc po vás nechtějí vyplnit žádné údaje ke kartě ani hesla. Vědí totiž, že to už byste zpozorněli.
Oni na to ale jdou jinak – „jen“ jim vyplníte svoje celé jméno, aktuální telefonní číslo a k tomu číslo smlouvy s bankou nebo něco jinak podobně „obyčejného“. To je na tom nejzrádnější. Tihle zločinci totiž začnou nenápadně sbírat vaše osobní údaje. Ani si toho nevšimnete a dáte jim do rukou trumf.
Počkají, a pak udeří
Nashromážděné informace o vás jim pomohou v další fázi jejich promyšleného zločinu. Nechají vás chvíli vydechnout a vy už pomalu zapomenete na to, že jste nějaké své údaje aktualizovali. Ozvou se až za pár dní a hon na vaše úspory tak pokračuje. Matoucí je, že to telefonní číslo, ze kterého vám budou volat, bude vypadat naprosto normálně. Už žádné podivné pevné linky se zahraniční předvolbou, kterými se prozradí. Na tohle už vyzráli.

Když hovor zvednete, ještě to vaši důvěru prohloubí. Budou totiž znát vaše celé jméno a podrobnosti, které jste před časem sdělili v dobré víře při falešné aktualizaci údajů. Na to si samozřejmě v tu chvíli už ani nevzpomenete. K tomu budou milí a nápomocní – a vás ani nenapadne, že jste v ohrožení.
Poslední fází je pak už klasický trik, při kterém vás přesvědčí, že se někdo z vašeho bankovního účtu snaží právě teď neoprávněně zaplatit. Ale protože doteď člověk „na drátě“ působil tak profesionálně, tak mu to uvěříte. O pár minut později už v panice a snaze zachránit své peníze prozradíte údaje, které vám místo záchrany zajistí přesný opak.
Jak se bránit?
Odborníci upozorňují, že tento typ kybernetického útoku je opravdu hodně nebezpečný. Čím víc o vás totiž protistrana ví, tím méně ostražití v interakci začnete být. A tam nastává prostor pro to udeřit a vybílit vám bankovní účet. Tyhle praktické rady vám pomohou předejít nepříjemnostem a uchránit své peníze i nervy:
- nikdy nevyplňujte osobní údaje v odkazu z e-mailu, i když vše vypadá důvěryhodně
- zvedněte telefon a zavolejte pro ověření pravosti e-mailu na oficiální zákaznickou linku dané banky, pojišťovny nebo zkrátka toho, kdo se tváří jako jeho odesílatel
- pokud vás někdo přes telefon tlačí k okamžité akci, zpozorněte – nejlepší je hovor ukončit a zamyslet se nad situací s čistou hlavou
Pokud se budete držet těchto zásad, jen tak nějaký podvodník si na vás nepřijde. Doba, kdy byly podvodné e-maily snadno rozpoznatelné podle špatné češtiny a podezřelých adres, je pryč. Dnes je potřeba mít oči dokořán a nepodceňovat žádný detail. Když ale zůstanete obezřetní, o své úspory se bát nemusíte.