Bydlíte v paneláku? Možná o tom ani nevíte, ale za tuhle běžnou věc vám hrozí pokuta i to, že vás vystěhují
Klasické panelové domy, které pamatují dobu socialismu i porevoluční boom, vypadají z venku všechny prakticky stejně. Většina z nás v nich přitom někdy žila, nebo stále žije. Pro tento typ bydlení je charakteristická větší anonymita, stěny tak tenké, že slyšíte i tikot hodin u sousedů, ale také pohodlí a cenová dostupnost.
Bydlení v paneláku zároveň ale přináší i úskalí, která často vyplývají ze soužití s ostatními obyvateli na malém prostoru. Jedním z opakujících se zdrojů konfliktů je cigaretový kouř, zvlášť když se šíří z balkonů nebo lodžií do sousedních bytů. A právě v této zdánlivě běžné činnosti se může skrývat právní past, kterou není radno podcenit.

Kouření na balkoně je legální, ale má své hranice
Kouření na balkoně není v České legislativě výslovně zakázáno. Jenže realita panelákových domů, kde většina lidí sdílí nejen stěny, je jiná. Často se stává, že kouř z jednoho bytu prostupuje k sousedům okny, ventilačními šachtami nebo otevřenými dveřmi. Možná o tom ani nevíte, ale za tuhle běžnou věc vám hrozí pokuta i to, že vás vystěhují.
Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb. (§ 1013, odst. 1) uvádí:
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“
Z toho vyplývá, že pokud někdo kouří na balkoně a jeho kouř zřetelně obtěžuje ostatní, může být vystaven stížnostem a dokonce i soudním sporům. Někdy může situace eskalovat natolik, že pronajímatel nebo vlastník domu může vypovědět nájemní smlouvu, pokud má kouření v domovním řádu přímo zakázáno a nájemce nařízení opakovaně porušuje.
Zlínský případ
Případ z městských bytů ve Zlíně ukazuje, kam až může snaha o ochranu zdraví a kvality bydlení zajít. Město tam letos na jaře přijalo změnu domovního řádu, která zakazuje kouření na balkonech, lodžiích i ve společných prostorách domu. Podle vyjádření magistrátu k tomu došlo na základě četných stížností od obyvatel, kteří si opakovaně stěžovali na cigaretový kouř pronikající do jejich bytů.
Porušení těchto pravidel není jen administrativní prohřešek. Pokud nájemník nový řád dlouhodobě ignoruje, město může rozhodnout o neprodloužení smlouvy a nájemce se musí vystěhovat.
Co dělat, když vás kouř obtěžuje
Nejjednodušší a nejefektivnější cestou je osobní domluva se sousedem. Často se stává, že si lidé ani neuvědomují, že jejich zvyky někomu vadí. Pokud ale domluva nepomůže, lze se obrátit na společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo přímo na správce nemovitosti. Ti mohou na situaci reagovat, například upozorněním, nebo při větší shodě navrhnout úpravu domovního řádu.

Další možností je obrátit se na soud a žádat, aby kouření bylo zakázáno jako nadměrné obtěžování. V praxi to ale není snadné a soudy v těchto případech postupují individuálně. Rozhodující je například intenzita a frekvence obtěžování nebo zdravotní stav stěžovatele (např. astma).
Ohleduplnost jako základ dobrých vztahů
Panelákové bydlení nenabízí tolik soukromí jako rodinný dům, a tak je ohleduplnost mezi sousedy zásadní. Kuřáci by si měli uvědomit, že to, co považují za své právo, může být pro jiné velice obtěžujícím faktorem.
Některá SVJ proto přistupují k preventivním opatřením, jako jsou zákazy kouření v určitých částech domu nebo instalace cedulí upozorňujících na pravidla slušného soužití. Mnoho problémů však vzniká z neznalosti, nikoliv ze zlých úmyslů. Upozornění na možné důsledky a výklad právních předpisů mohou přispět k tomu, aby se z obyčejné cigarety na balkoně nestal důvod k vystěhování.
Zdroje: finance.cz, sousede.cz, idnes.cz