Blíží se scénář, který si nikdo nepřeje. Situace v Česku se dramatizuje
O vlastním bydlení sní naprostá většina Čechů. Jenže mnozí z nich se musejí ze svého snu probudit a utkat se s realitou. Není divu. Ceny nemovitostí se i letos v ČR výrazně zvýší, takže budou finančně čím dál míň dostupné.
V loňském roce ceny nemovitostí rozhodně neklesaly, ale naopak poměrně výrazně rostly. To byla špatná zpráva pro všechny, kteří uvažovali a stále uvažují o vlastním bydlení. Jenže stejná situace nastane i letos. Ceny bytů i domů se totiž i nadále zvyšují. Nárůst sice v roce 2025 zřejmě nebude tak velký jako vloni, ale zdražení bude opět nemalé. Blíží se tedy scénář, podle kterého bude čím dál více lidí bydlet v dražších nájmech. Přece jen nicméně existuje světlo na konci tunelu.

Nemovitostí v roce 2025 opět zdraží
Podle České bankovní asociace vloni ceny nemovitostí stouply o 10,7 %. Nejvíce přitom zdražily byty v Praze. Průměrná cena se zde navýšila o 18 %. Právě v Praze je například k pořízení bytu potřeba přes 14 ročních hrubých mezd. V tomto ohledu je druhou nejnedostupnější metropolí po Amsterdamu. Ceny navíc mají růst i letos, a to v celém Česku. Jak? Podle Komerční banky o 8,1 %, podle poradenské společnosti Knight Frank o 5 až 10 % a podle České národní banky o 5,7 %. Její analytici nicméně uvádějí, že to může být i více.
O vlastním bydlení sní stále většina Čechů
Přes rostoucí ceny nemovitostí sní stále 9 z 10 Čechů o tom, že se budou v brzké době stěhovat do svého. Vlastní bydlení má stále punc určité jistoty. Někteří jej berou jako investici, další jako zajištění na stáří či jistotu, že nebudou na stará kolena vystěhováni. Vlastněnou nemovitost je navíc možné odkázat potomkům. Jenže! Bydlení ve vlastním se Čechům čím dál víc vzdaluje. V loňském roce totiž platila nájem už více než čtvrtina Čechů. To se sice nemusí zdát jako zase tak vysoké číslo, nicméně v roce 2020 žila v pronajatém bytě Čechů jen pětina, tedy o 5 % méně.

Proč se nám vlastní bydlení vzdaluje?
To, že Česká republika patří mezi země, kde jsou nejdražší byty v poměru k příjmům, je bohužel skutečnost. Nabízí se otázka, proč tomu tak je. Jedná se o důsledek hned několika faktorů, mezi které patří pomalá výstavba a menší nabídka nových bytů. Důležitou roli pak pochopitelně představuje i růst mezd. Zatímco ceny nemovitostí rostou velmi rychle, mzdy v Česku v žádném případně nerostou takovým tempem.
„Dostupnost vlastnického bydlení je v Česku v evropském srovnání jedna z nejhorších. Je to bohužel důsledek pomalé výstavby a nedostatečné nabídky nových bytů na jedné straně a pomalého růstu reálných mezd na straně druhé. Za posledních deset let průměrně vzrostly ceny nemovitostí o 123 %, zatímco disponibilní příjmy obyvatel jen o 83 %,“ uvedl Jan Hrubý, generální ředitel sítě realitních kanceláří.
Nedostupnost bydlení
Ve velkých městech je aktuálně dostupnost bydlení skutečně velmi problematická. Existuje příliš mnoho zájemců a málo prostor, kde by mohli na delší dobu složit hlavu. Důsledkem je potom i skutečnost, že nerostou „pouze“ ceny bytů, ale zároveň se zvyšují i částky, které platí nájemníci. Jak ostatně uvádí společnost Bezrealitky, na jeden inzerát v Praze zareaguje průměrně 85 lidí, v Brně kolem 50. Zájem o bydlení je tedy opravdu velký, minimálně ve větších městech.
Blýská se na lepší časy?
Nekončeme negativně. Investiční aktivita na poli nemovitostí by měla překonat loňská čísla. Podle realitně-poradenské společnosti CBRE činily vloni takové investice 38 miliard korun a letos to má být o 12 miliard korun více. Mělo by se tedy více stavět. Danou situaci se navíc snaží řešit i obce. Ty chtějí výstavbu nových bytů podpořit prostřednictvím dotací a zvýhodněných úvěrů. Dít se tak má například v Praze. Ač se tedy situace v ČR pro lidi snící o vlastním bydlení dramatizuje, budoucnost nemusí být zase tak temná.
Zdroje: novinky.cz, e15.cz, iDnes.cz, hypoindex.cz