Na Evropu se řítí sněhová bouře: Květen přinese silné ochlazení a sněhové přeháňky, varují meteorologové
Horké počasí nás v dubnu navnadilo, pak ale macešsky opustilo. Nezažíváme tedy nijak zvlášť teplý květen. To nejhorší je ovšem možná ještě před námi. Druhá polovina příštího týdne by totiž léto neměla připomínat ani omylem.
Léto už není daleko, začít by mělo jen za pár týdnů. Jenže jak se zdá, příští týden nejteplejší období roku otěže ještě nepřevezme. Právě naopak! Ačkoli by se v následujících dnech mělo mírně oteplovat, druhá polovina příštího týdne naše naděje na příznivé počasí poněkud zchladí. Teploty tedy opět klesnou. Na horách se navíc mohou objevovat i sněhové přeháňky. Hůře jsou na tom ale jinde v Evropě. Někde je dokonce na 23. května předpovídána sněhová bouře.

Květnová sněhová bouře
Jaro se brzy přehoupne do třetího a posledního měsíce svého panování nad Evropou. Jenže na některých místech „Starého kontinentu“ to bude v příštím týdnu vypadat, že mu žezlo nevyrve léto, ale zima, která jakoby se stále nechtěla smířit se svým sesazením z pomyslného trůnu. Zimní počasí tak udeří především v zemích s monarchií. V pátek 23. května by mělo neobvykle chladné počasí a silné srážky zasáhnout velkou část Spojeného království. Někde budou dešťové, někde ale dokonce sněhové.
Podle meteorologů by měly u Inverness, což je město ležící v severní části Skotska u slavného jezera Loch Ness, napadnout 1,5 až 3 centimetry sněhu za hodinu. Sníh bude doprovázet prudký pokles teplot, stejně jako silný vítr, tudíž můžeme oprávněně hovořit o sněhové bouři. Linie srážek se bude postupně přesouvat na jih směrem k Edinburghu a následně zasáhnou i velkou část Británie. Na většině míst však půjde „jen“ o silné deště. Sníh se tedy v kontinentální Evropě pravděpodobně neobjeví, minimálně v nižších polohách.
Ochladit se má také v Česku
V České republice by se mělo v první polovině příštího týdne oteplovat. Ve středu by se dokonce mohly teploty pohybovat mezi 18 a 23 °C. Teploty přes „dvacítku“ se přitom na našem území v posledních týdnech příliš často neobjevovaly. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají ovšem teploty následně opět klesnout, a to až mezi 11 a 16 °C. Rovněž u nás by se tedy mělo ve druhé polovině příštího týdne citelně ochladit. Na horách navíc může i snížit. V Krkonoších, Jeseníkách nebo Beskydech ostatně sněžilo už ve čtvrtek.
Sněhová kalamita nemusí ani u nás udeřit jen v zimě
Samotné Česko v příštím týdnu sněhová bouře nečeká, jak ale ukazuje historie, pořádný příděl sněhu lze i u nás zažít mimo zimní měsíce. Tak třeba 16. dubna 1916 napadlo na Lysé hoře během jediného dne 108 centimetrů sněhu, což představuje historické maximum. Nemusíme se ovšem vydávat tak daleko proti proudu času. V polovině října 2009 Českou republiku zaskočila nečekaná sněhová kalamita. Na Lysé hoře napadlo 82 centimetrů sněhu, což se stalo novým říjnovým rekordem od roku 1897. Sníh se objevil nezvykle brzy a pokryl všechny oblasti České republiky, které se nacházejí ve výšce 300 metrů nad mořem.

Kdy se konečně oteplí? Brzy, a možná nebude o co stát!
Mnozí z nás se už nemohou dočkat letního počasí. To se nakrátko „zastavilo“ už v dubnu, pak se ale opět „odporoučelo“. Jeho nadvláda by už ovšem neměla být tak vzdálená. Podle meteorologů nás čeká výraznější oteplení v týdnu od pondělí 26. května. Následně však možná budeme na současné teploty ještě se slzou v oku vzpomínat. V Evropě by se totiž od června měla objevit nebývalá vlna veder. Dlouhodobé předpovědi navíc uvádějí, že červenec a srpen budou extrémně horkými měsíci. Zároveň jsou očekávána velká sucha. Máme se tedy vůbec na co těšit? Není nám nyní přece jen lépe?
Zdroje: tn.nova.cz, chmi.cz, express.co.uk, aktualne.cz