Basketbalisté Brna po druhém místě v nadstavbě čekají na soupeře z předkola

Přidat na Seznam.cz

Druhé místo po nadstavbové části nejvyšší soutěže zaručuje basketbalistům BK Brno (na snímku) poměrně výhodnou pozici pro play-off. Zatím čekají na soupeře ve čtvrtfinále z předkola, v němž účinkují celky na sedmé až desáté příčce. Po loňském bronzu jdou Brněnští do závěrečné fáze sezony s nemalými ambicemi.

Trenér Lubomír Růžička, který vede jihomoravský soubor z Brna, patří i přes mladý věk k uznávaným koučům s bohatými zkušenostmi. Aktuálně se dostal v historické tabulce v počtu startů v nejvyšší basketbalové lize na čtvrté místo (patří mu také třetí místo u aktivních trenérů). Zaznamenal už svůj 359 start jako hlavní trenér. Víc jich v Kooperativa NBL má jenom Petr Czudek (nyní Opava), Predrag Benaček a Pavel Budinský (dříve Děčín, nyní asistent v Nymburce).

Lubomír Růžička na sebe upozornil v Nymburce, kde byl asistentem trenéra. Celkově vedl šest let v elitní lize BK Svitavy a momentálně se prosazuje na lavičce Brna.

Patří k velmi komunikativním trenérům. A v basketbale je zřejmě samozřejmostí ovládat angličtinu.

Mluvím plynule a naučil jsem se ji v Prostějově. Ve dvaadvaceti letech jsem tam přišel jako asistent trenéra a v týmu bylo šest cizinců. Jelikož jsem maturoval z němčiny, anglicky jsem do té doby nehovořil. Najmul jsem si na půl roku jednu Američanku, manželku od jednoho hráče. Denně jsem se dvě hodiny doučoval angličtinu. To je nutnost, protože v basketbalovém světě se mluví jen tímto jazykem. Teď s ním nemám problém. Záleží na každém, jak do sebe takříkajíc investuje. Snažím se jezdit po světě na stáže a získávat odbornost,“ svěřil se už před několika lety.

A když přišla řeč na nějaké vysněné angažmá, tak neváhal s odpovědí.

Sny a touhy? Určitě trénovat ve Španělsku. Byl jsem tam na měsíční stáži a vyhovoval mi jejich život, dlouhé obědy a večeře. Chodí se pozdě spát a práce začíná druhý den po desáté hodině,“ dodal s úsměvem.

Zdroj: autorský článek