Baráž o první fotbalovou ligu je i soubojem zkušených trenérů

Přidat na Seznam.cz

Baráž o účast v příštím ročníku první fotbalové ligy, která se hraje v termínech 1. a 4. června, nabízí spoustu zajímavostí z několika úhlů pohledu. Například všichni trenéři, kteří se pokusí se svými týmy uspět, mají za sebou prvoligové zkušenosti. U celků Pardubic a Zlína to není nic výjimečného, ale v nejvyšší soutěži pracovali v minulosti na trenérských pozicích i současní koučové Příbrami a Vyškova.

Ilustrační snímek je ze zápasu fotbalistů Pardubic v Teplicích v nadstavbové skupině o záchranu.

Barážovou dvojici Pardubice – Příbram lze pojmout jako střetnutí známých fotbalových postav. Během sezony došlo v obou klubech k trenérským rošádám. V Pardubicích v průběhu podzimu nahradil odvolaný tandem Jiří Krejčí, Jaroslav Novotný ambiciózní kouč Radoslav Kováč. Jako hlavní trenér zažil sestup z první ligy s Opavou, takže má obrovskou motivaci udržet mezi elitou právě východočeský celek.


„V posledním zápase nadstavby, kdy jsme už věděli, že půjdeme do baráže, jsme dali v Ostravě šanci i hráčům, kteří předtím tolik nenastupovali. Především kluci ze středové řady odehráli spoustu náročných zápasů, proto se dostalo i na pozměněnou sestavu. A jsem rád, že jsme to zvládli,“ vrátil se Kováč po vítězství v Ostravě 4:2 k závěru nadstavby.

V Příbrami došlo k trenérským rošádám ve velkém měřítku. Tým vedl po podzimu druhou ligu, ale dvojice koučů Tomáš Zápotočný, Marek Nikl odešla do prvoligových Českých Budějovic. V zimě se stal trenérem Dušan Uhrin mladší, který byl po špatném vstupu do jara odvolán.

Nakonec příbramské mužstvo do baráže dovedl Karel Krejčí, bývalý asistent a trenér Viktorie Plzeň, s níž získal před několika lety mistrovský titul v první lize. Byl i asistentem u reprezentačního áčka a hlavním trenérem reprezentační jedenadvacítky.

Když Příbrami unikla šance na přímý postup, stanovili jsme si jako cíl účinkování v baráži. Naštěstí se nám to povedlo. V baráži budou velkým favoritem Pardubice, které mají nový stadion a panuje tam odhodlání,“ přemítal Karel Krejčí.

Naprosto nejzkušenějším trenérem mezi barážovými účastníky je Pavel Vrba na lavičce Zlína. Bývalý kouč české reprezentace, strůjce několika titulů Viktorie Plzeň se zkušenostmi ze Sparty a naposledy z Baníku Ostrava, přišel do Zlína v průběhu právě vrcholící sezony. A odvrátil hrozbu přímého sestupu, když v posledním kole nadstavby stačila Zlínu remíza na půdě Brna.

Na lavičce MFK Vyškov je Jan Kameník, který v dubnu vystřídal odvolaného Jana Trousila. Kameník působil v první lize jako tehdejší asistent Michala Bílka v Jihlavě a Bohumila Páníka právě ve Zlíně, kde pracoval v trenérských pozicích až do roku 2020. Tamní prostředí proto dobře zná.

Zdroj: autorský článek