Baník Ostrava omlazuje kádr. Z Interu Milan přichází 18letý záložník

Přidat na Seznam.cz

Devět z deseti mladých českých fotbalistů velkou kariéru v zahraničí neudělají. Bohužel se v posledním dvacetiletí stává, že se nadějný hráč nechá nalákat zahraničním velkoklubem i svým manažerem k přestupu. Když má o vás v 15, 16 letech zájem Inter Milan, Juventus Turnín, Atletico Madrid či Manchester United, je těžké tomuto vábení odolat. Pár hráčů se za hranicemi prosadilo, ale ne ve velkoklubech, které je vychovávaly, ale v provinčních týmech. Např. David Jarolím odešel jako teenager do Bayernu Mnichov, ale prosadil se až v Hamburku. Václav Černý prošel akademií v Ajaxu Amsterdam, ale kariéru pořádně rozjel až v Twente Enschede. Ale to jsou výjimky. Ostatní se zpravidla vrátí do Česka a už se nijak zvlášť neprosadí. Bude to případ i Tomáše Grygara?

Tento záložník se po třech letech vrací z Interu Milan do Baníku Ostrava. „Své tři roky v Interu hodnotím tak, že bylo dobrým krokem, že jsem tam šel. Posunuly mě jak fotbalově, tak i lidsky. Naučil jsem se nový jazyk, poznal jsem nové prostředí. Dva roky jsem hrával se staršíma klukama, v minulé sezoně jsme získali titul, vyhráli jsme Primaveru, na tamní prostředí jsem si zvykl,“ bere Grygar s nadhledem své angažmá v Itálii.

Osmnáctiletý fotbalista věří, že na severu Moravy naplno rozjede svou kariéru. „Agent mi řekl, že Baník má velký zájem, abych se vrátil. Hrát za áčko Baníku byl vlastně můj dětský sen, takže jsem tady,“ řekl Grygar, který patří i do mládežnické reprezentace.

Šéf sportovního úseku Ostravy Luděk Mikloško je rád, že se povedl přestup uskutečnit. „Přichází po třech letech v italském fotbalovém prostředí, ve kterém absolvoval i řadu tréninků s prvním týmem Interu, takže už nabral i zkušenosti na opravdu špičkové úrovni. Máme s ním dlouhodobé plány,“ uvedl bývalý reprezentační gólman. „Splňuje dva důležité atributy naší letní přestupové strategie, tedy že je mladý a velmi perspektivní. A samozřejmě je tu přidaná hodnota v tom, že to je baníkovec. Dáme mu čas na to, aby si zvykl a samozřejmě ho postupně chceme zabudovávat,“ dodala ikona West Hamu.

Zdroj: redakce, fcb.cz