Banány většina lidí skladuje špatně: Takto vám vydrží i 14 dní
Banány, druhé nejoblíbenější ovoce v Česku hned po jablkách, nás lákají nejen svou sladkou chutí a vůní, ale také vysokým obsahem živin a vitamínů. I když rychle dozrávají a podléhají zkáze, při správném skladování mohou vydržet čerstvé déle, než byste čekali.
Banány jsou pro obsah vitamínů, živin a minerálů, ale zejména typickou nasládlou chuť, vůni a fakt, že je můžete mít rychle po ruce, když potřebujete energeticky vydatnou svačinku, druhým nejoblíbenějším ovocem u nás. A to hned po jablkách. První banánové sady vybudovali portugalští kolonisté už v roce 1502 v Karibiku. Od té doby si tyto plody, „nakopávající“ díky vysokému obsahu draslíku také činnost trávicího traktu, získaly srdce milionů lidí napříč kontinenty.
Za rychlost dozrávání může plyn ethylen
Jejich jedinou nevýhodou je, že poměrně rychle podléhají zkáze a rychle dozrávají, obzvláště při vyšších teplotách. Teplota, při které podlouhlé plody dozrávají, pak ovlivňuje jejich vůni, chuť, konzistenci i trvanlivost. Může za to plyn ethylen, který banány v hojné míře uvolňují. Ten pak nastartuje rychlý proces zrání. Jak je tedy uchovávat, aby vám doma vydržely co nejdéle fresh? Banány dodávané z tropů na trhy zemí v mírném podnebném pásmu dozrávají během dopravy. Snížení teploty během této doby zvyšuje životnost plodů, proto nikdy nebývají chlazeny pod 13,5 °C. Zrání probíhá v tzv. tlakových komorách, do kterých se celé nerozbalené kartony banánů umístí. Ethylen pak nastartuje zrychlený proces. S postupujícím zráním se také plod zakulacuje.
Chcete banány déle fresh? Zapomeňte na lednici
Nakoupené banány se vůbec nedoporučuje ukládat do lednice, kde je teplota pouze okolo 4 až 5 stupňů. Toto ovoce je totiž na nízké teploty vysoce citlivé. Banány pak šednou, ztrácejí svou typickou vůni a chuť a po vyndání se rychle kazí. Kvůli chladu se také velmi brzy dočkáte nevzhledné hnědé slupky. Sice už plody nevydávají intenzivní vůni, dužina uvnitř ale zůstává čerstvá. Takové banány je možné zamrazit, a to až na 12 měsíců. Buď oloupané a nakrájené na kolečka v mikrotenovém sáčku, nebo i se slupkou. Z nich pak můžete po rozmražení při pokojové teplotě vyrobit chutné snídaňové smoothie v kombinaci s kiwi a dalšími druhy ovoce. Nebo je po vyjmutí z mrazáku rozmixovat, přidat trochu kokosového mléka s kapku smetany, mléka a citronové šťávy, a vytvořit z nich chutné banánové nanuky na dřívku. Z rozmražených banánů můžete připravit i sladké pečivo, například banánový chléb, bábovku či sušenky.
Takto vám vydrží čerstvé i týdny
Pokud chcete, aby vydržely v kondici až dva týdny, vždy banány ukládejte na absolutně suché a chladnější místo, například do spíže. Teplota by však neměla nikdy klesnout pod 12 dvanáct stupňů Celsia. Ideální je zavěsit banány špičkou dolů. Neumísťujte banány do misky, a už vůbec ne společně s jinými druhy ovoce a zeleniny. V místě, kde se dotýkají s dalšími plody či jiným ovocem, tak vznikne poměrně rychle hnědá skvrna, od které se může rozšířit hniloba.
Zkuste trik s fólií, ovšem jednotlivě
Prodloužit životnost o několik dní pak pomůže trik, zpomalující uvolňování ethylenu ze stopek banánů. Totiž omotat stopky banánového trsu alobalem, lepicí páskou či potravinářskou fólií. Banány jsou měkké, a tedy náchylné na otlaky. Zamezit tomu můžete zavěšením trsu na háček, provázek či do speciálních stojánků s háčky na ovoce. Dalším trikem je oddělit každý kus ovoce od ostatního pomocí novinového papíru nebo igelitových sáčků, což pomáhá zabránit šíření bakterií mezi jednotlivými plody a snižuje riziko kontaminace.
Čím zelenější, tím déle vydrží
A jedna rada na závěr. Pokud naopak chcete, aby vám zelené banány dozrály rychleji, měly by se vložit do plastové či papírové krabice s víkem, případně do papírového nebo plastového sáčku. Tím se zachytí etylen a zároveň vpustí dostatek kyslíku, aby se urychlil proces zrání. Nejlahodnější chuť mají banány s prvními hnědými flíčky, které značí vysoký obsah přírodních cukrů. Ty nazelenalé naopak obsahují hůře stravitelný škrob. Nakrájené banány pokapejte citronovou nebo ananasovou šťávou, kyselina zpomalí jejich hnědnutí.
Zdroj: Sedesatka, iReceptar, Jimeto
[seznam-ads id="31896"] [seznam-ads id="31898"] [seznam-ads id="36416"] [seznam-ads id="32011"]