Anglie vstoupila do světového šampionátu famózně. Íránské fotbalisty potupila šesti góly

Přidat na Seznam.cz

Anglie čeká na titul z fotbalového mistrovství světa dlouhých 56 let. Pro kolébku fotbalu to je už velké trauma. Proto angličtí fanoušci s velkou nadějí spoléhají na tým, který se vydal do Kataru na misi o znovunavrácení titulu do nejfotbalovější evropské země. A jejich miláčci jim hned v prvním zápase udělali velkou radost, protože porazili Írán jednoznačně 6:2. Vítězství nad outsiderem skupiny nelze na jednu stranu příliš přeceňovat, přesto to je pro Anglii velké povzbuzení do dalších těžších zápasů s Walesem a USA.

O šest anglických branek se postaralo pět hráčů – Saka, Bellingham, Sterling, Rashford a Grealish. Prvně jmenovaný dal dva góly. Hráči Albionu byli ve všem lepší – v rychlosti, přechodu do útoku, orientaci ve vápně, důrazu a v klidu při zakončení. Íráčané se ale i tak dvakrát zapsali mezi střelce, nejdříve snižovali na 4:1 a pak ještě proměnili penaltu v nastavení.

„Myslím, že Anglie má nejtalentovanější výběr od roku 1966. Je velmi funkční, velmi praktický a velmi realistický,“ poklonil se poražený kouč Carlos Queiroz.

Anglie – Írán 6:2 (3:0)

Branky: 43. a 62. Saka, 35. Bellingham, 45.+1 Sterling, 71. Rashford, 90. Grealish – 65. a 90.+13 z pen. Taremí. Rozhodčí: Claus – Figueiredo, Simon (všichni Braz.) – González (video, Urug.). ŽK: Džahánbachš, Púralígandží (oba Írán). Diváci: 45.324.

Anglie: Pickford – Trippier, Stones, Maguire (70. Dier), Shaw – Bellingham, Rice – Saka (70. Rashford), Mount (70. Foden), Sterling (70. Grealish) – Kane (75. Wilson). Trenér: Southgate.

Írán: Baíranvánd (19. H. Hosejní) – Moharramí (63. Torabí), Češmí (46. Kanaaní), M. Hosejní, Mohammadí – Núrollahí (77. Azmún), Hadžsáfí, Karímí (46. Ezatolahí) – Džahánbachš (46. Gholízadé), Púralígandží -Taremí. Trenér: Queiroz.

Do světového šampionátu vstoupili vítězně i další spolufavorité, Nizozemí porazilo Senegal 2:0. Vítězství se však u Holanďanů nerodilo lehce, vždyť ještě v 83. minutě to bylo 0:0. Paradoxně o minutu později poprvé Nizozemci vystřelili na bránu a hned z toho byl gól. Výhru si pak pojistili v poslední minutě utkání.

Naše hra nebyla dobrá, na druhou stranu je skvělé, když i přesto dokážeme najít cestu k vítězství. Chceme dojít hodně daleko. Ano, chceme se stát mistry světa,“ uvedl po zápase nizozemský gólman Andries Noppert.

Senegal – Nizozemsko 0:2 (0:0)

Branka: 84. Gakpo, 90.+9 Klaassen. Rozhodčí: Sampaio – Carbone, Pires (všichni Braz.) – Soto (video, Ven.). ŽK: N. Mendy, I. Gueye – De Ligt. Diváci: 41 721.

Senegal: É. Mendy – Sabaly, Koulibaly, P. Cissé, Diallo (62. Jakobs) – N. Mendy, I. Gueye, Kouyaté (72. P. Gueye) – Diatte (72. Jackson), Dia (69. B. Dieng), I. Sarr. Trenér: A. Cissé.

Nizozemsko: Noppert – De Ligt, Van Dijk, Aké – Dumfries, Berghuis (79. Koopmeiners), F. De Jong, Gakpo (90.+4 De Roon), Blind – Janssen (62. Depay), Bergwijn (79 Klaassen). Trenér: Van Gaal.

Zdroj: isport.blesk.cz , sport.cz