Andres Ambühl hraje 19. mistrovství světa! Co je tajemství dlouhověkosti legendárního Švýcara?

Přidat na Seznam.cz

V případě mistrovství světa se už léta letoucí můžete spolehnout na několik jistot. Že na tribuně uvidíte „zaparkovaný“ vůz Škoda, že na tribunu dorazí nestárnoucí český fanoušek Fantomas, že Kanada i přes rozpačité výkony v základní skupině bude hrát o medaile a že bude hrát Andres Ambühl. Podobně jako Jaromír Jágr Ambühl odmítá nosit kapitánské céčko v reprezentačním týmu, i když ho ve zkušenostech nikdo netrumfne. Hraje už na devatenáctém šampionátu.

V Česku reprezentuje už potřetí. Byl u mistrovství světa 2004, kde Češi vypadli v neslavném penaltovém rozstřelu s Amerikou i na MS 2015, kde Rusové po finálovém výprasku s Kanadou 1:6 odešli z ledu při medailovém ceremoniálu.

Od roku 2004 vynechal Ambühl jen dva ročníky – 2020, kdy bylo mistrovství zrušeno kvůli covidu. A pak roku 2018. To ho potkala nehorázná smůla – ve švýcarské lize byl se čtvrtfinále zranil, když ho nad pravým kotníkem zasáhla brusle spoluhráče. Utrpěl hlubokou řeznou ránu a protože měl přerušené vazy i šlachy, musel na operaci. Přišel tak o mistrovství, kde Švýcaři získali stříbrné medaile.

Jinak Ambühla po celou kariéru zranění míjela. I po čtyřicítce skvěle bruslí a je platným členem švýcarského útoku. Hned v prvním zápase MS 2024 proti Norsku zaznamenal asistenci u Niederreiterova gólu. Co je tajemstvím jeho skvělé kondice? Švýcarští novináři věří, že za to mohou hory.

„Vyrostl v malé vesnici v horách, je synem farmáře. Od dětství tvrdě dřel. Má výborné DNA a nadto – miluje hokej nade vše,“ říká Klaus Zaugg, redaktor švýcarského hokejového webu Watson.

A jaký je Ambühl ve švýcarské kabině? „Andres je přátelský člověk, týmový hráč. V kabině není ten nejupovídanější. Ale když promluví, všichni ztichnou a poslouchají. Včetně trenérů,“ poznamenává Zaugg.