Jsou to evropské Maledivy, ale 20x levnější: Bílý písek, křišťálová voda a ceny, jako 15 let nazpět
Objevte krásy země, která vás zaujme svou vynikající kuchyní, horami nebo bílými písčitými plážemi. Dojedete do ní i autem a užijete si Jadran bez českých turistů. Víte, o které zemi je řeč?
Má pověst zapomenutého místa, kde, jak se říká, „chcípl pes“. Přitom je skrytým klenotem. Vždyť tam také najdete oblasti, do kterých lidská noha ještě nikdy nevstoupila. Je přímo křižovatkou kultur, podepsaly se na ní vlivy Osmanské říše i dob antického Říma. Tato země je plná přírodních krás. Nabízí toho mnoho, památky, ale i Iónské moře, Jadran, písčité pláže či hory. Přímo Alpy, jen mají přezdívku „Albánské“.

Vynikající kuchyně a skvělé pláže
V Albánii vám jistě zachutná i místní kuchyně, která kombinuje řecké a italské vlivy. Zároveň je na Balkáně levno, což ocení turisté, kteří přestali kvůli rostoucím cenám navštěvovat Chorvatsko, kde si už nemůže každý dopřát všechno, co hrdlo ráčí. Naopak, mnoho lidí si vozí jídlo z Česka nebo si namísto chození do restaurací raději vaří na apartmánu. Další jezdí místo do Chorvatska do Bulharska, kde je ale také Čechů plno. V Albánii však zaplatíte za tříchodové menu v přepočtu kolem stokoruny, což je víc než přívětivé. Levnější tam jsou i cigarety a samozřejmě místní čerstvé potraviny.
Místní kuchyně je velmi různorodá, pro každé město je typické něco jiného. Obecně velmi oblíbeným pokrmem je balené těsto připomínající pirohy nebo různá jídla připravovaná ze skopového masa. Rybí večeře se dá sehnat pod deset eur, ryby jsou místní, čerstvé a připraveny na lokálních bylinkách. Vynikající!

Navštivte Albánské Alpy
Nejlepším obdobím, kdy do Albánie vyrazit, je konec dubna. Můžete odletět i v květnu nebo začátkem června. Krásné počasí si ale užijete ještě v září. Sezóna je tam o něco delší než u nás. Hory, řeky, panoramata. To všechno stojí za zmínku. Stejně jako národní park Theth, který se nachází v údolí horského masivu Prokletých hor. Jedním z největších turistických lákadel je horská vesnička Thethi, která se v něm nachází. Zaujme vás jistě i Gjirokastra nebo Berat, obě města jsou zapsaná na seznamu UNESCO.
Nemusíte ale jenom chodit po hospůdkách nebo po horách. I pláží živ je člověk! A těch je v Albánii plno. V Albánii je totiž i Jadran, jenže bez stovek českých turistů. Vyrazte tak do letoviska Saranda, které se nachází co by kamenem dohodil od ostrova Korfu. Pláže jsou tam čisté jako studánky, křišťálové, a na rozdíl od Chorvatska na nich nejsou oblázky, ale jsou písečné. S trochou nadsázky by se dalo říct, že připomínají Maledivy, které jsou bílým pískem a tyrkysovým mořem proslulé. V Albánii ale hledíte z vody na nádherná panoramata, která nikde jinde na světě nenajdete.
Z Albánie do Itálie i Řecka
Nejrychleji se do Albánie dostanete samozřejmě letadlem. Přímé lety zajišťuje Ryanair nebo ČSA, kterými jste v Albánii asi za dvě hodiny. Zpáteční letenka stojí (v květnu) kolem pěti tisíc korun. Do Albánie se ale dostanete i autem. Můžete ji dokonce spojit s návštěvou Chorvatska a Černé Hory. Nevýhodou je ovšem platba dálničních poplatků. Té se nevyhnete.
Případně můžete do Albánie dojet ještě přes Maďarsko nebo Srbsko. Pokud máte na cestování dost času, zkuste jízdu autobusem nebo vlakem. Budete ale muset přestupovat v Černé Hoře. Z Albánie se dostanete i do Itálie nebo Řecka, a to pomocí trajektu. Do Itálie trvá cesta asi 4 hodiny. Využít můžete také trajekt na Jónské ostrovy.
Zdroje: radynacestu.cz, novinky.cz, directferries.cz