Aktivní důchodci si v roce 2025 přilepší a ušetří tisíce navíc. Stačí se jen ozvat a dostanou je
Přemýšlíte, že byste si při odchodu do důchodu trochu přilepšili a nebaví vás povalování na gauči? Teď máte jedinečnou možnost, jelikož od 1. ledna 2025 začala platit novinka, týkající se všech aktivních seniorů.
Změna přináší zcela nový přístup ke způsobu odměňování pracujících důchodců. Dosavadní systém totiž nabízel jen symbolické zvýšení důchodu za každý odpracovaný rok – v řádu několika desítek korun. Nově však stát přichází s motivací, která má potenciál být výrazně atraktivnější, a která se dotkne jak zaměstnanců, tak osob samostatně výdělečně činných.
Je o penzisty zájem?
Stručná odpověď je ano, jelikož spousta profesí má výpadek v pracovních silách a důchodci v sobě skrývají spoustu přidané hodnoty ve formě zkušeností a znalostí.
Dalším nevyhnutelným faktem je to, že populace neustále stárne a mladí lidé nemají dostatečné kvalifikace, aby mohli zastat zaměstnance s mnoha lety zkušeností, kteří zvládnou vyřešit problém elegantně a rychle. Proto i mnoho firem má zájem o penzisty, kteří by jim pomohli nové lidi zaškolit.

Jak takovou práci najít?
Najít práci jako senior může být poměrně náročné, jelikož po zadání „Práce pro seniory“ do pracovních portálů na vás vyskočí spousta nabídek seniorních pozic.
„To, že je pozice vhodná pro důchodce, nemáme v inzerátu jen jako formalitu. V době, kdy chybí každá ruka, rádi bereme i důchodce,“ říká Kateřina Štěpová z brněnské odpadové firmy.
Důchodce do svých řad zve například i obchodní řetězec Billa. A to třeba i na místo zástupce vedoucího nové prodejny. Je to především i díky tomu, že senioři, na rozdíl od mladších pracovníků, jsou časově flexibilní.
Jak stát zvýhodnil pracující důchodce?
Pokud se penzista vydá aktivně do práce či podnikání, vznikne mu nárok na slevu 6,5 % z vyměřovacího základu. V praxi to znamená, že pracující důchodci už nebudou muset platit důchodové pojištění. Díky tomu bude jejich čistá mzda vyšší.
Měsíc, ve kterém důchodce uplatní slevu, se mu sice nebude počítat do zvyšování důchodu za odpracované roky, ale měsíční zvýšení důchodu je ve srovnání se slevou v podstatě zanedbatelné. A navíc je někde v budoucnosti, kdežto sleva je tady a teď.
Jak o ni zažádat jako zaměstnanec?
Jakožto zaměstnanec máte nárok na přilepšení 6,5 % ze sociálního pojištění. Znamená to tedy, že budete muset platit jen zdravotní pojištění a daň ze mzdy. Pokud byste o tuto slevu měli zájem, je nutné o to zažádat zaměstnavatele a spolu se žádostí mu doložit formulář o nároku na starobní důchod a čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, nebo potvrzení plátce důchodu o pobírání starobního důchodu.
Pokud byste však o slevu nestihli zažádat, nebo byste se rozhodli změnu neuplatnit, není to pro vás konečná. Vznikne vám totiž přeplatek na sociálním pojištění a můžete o něj zažádat do pěti let na příslušném úřadu správy sociálního zabezpečení.

Jsem penzista a podnikám
Nárok na slevu 6,5 % ze sociálního pojištění máte i v případě, že jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Podmínky jsou přitom stejné jako pro zaměstnance. Pokud se stanete penzistou během roku, máte stále možnost slevu uplatnit, ale nebude vám započtena za celý rok, ale pouze poměrově.
Při podnikání máte hned tři možnosti. Buď si o slevu zažádáte v roce 2026, při podání přehledu o příjmech a výdajích, nebo můžete uplatnit sníženou sazbu záloh. Poslední možností je platba daně v paušálním režimu, kde uplatnění funguje podobně jako u přehledu o příjmech a výdajích.
Zdroje: cssz.cz, penize.cz, idnes.cz, seznam.cz