Abdullahi Tanko? Baník Ostrava je pro něj mezistupněm, míní jeho bývalý trenér Miroslav Holeňák

Přidat na Seznam.cz

Fotbalový Varnsdorf se dostal do širšího povědomí odborníků a možná i fanoušků loni v létě. Z tohoto druholigového klubu přestoupil nigerijský útočník Abdullahi Tanko do Baníku Ostrava.

Přestup ambiciózního hráče nezaujal jen kvůli jeho přesunu ze Šluknovského výběžku na opačný konec republiky. Ale i kvůli jeho herním kvalitám. Za Varnsdorf nastoupil do třiceti zápasů a vstřelil patnáct branek.

Musím říci trochu v nadsázce a v uvozovkách, že jsme dostali „vynadáno“ od trenéra Jindřicha Trpišovského, že jsme Tanka nedali k nim do pražské Slavie. Nenapadlo nás, že by mohl po Varnsdorfu myslet hned takhle vysoko,“ svěřil se varnsdorfský trenér Miroslav Holeňák (na snímku z února 2024) pro SportDeník.cz.

Ale dá se to brát tak, že Baník Ostrava je pro něj nejprve mezistupněm. Pak teprve třeba přijde velkoklub. Možná je to lepší,“ přemítal Holeňák.

Abdullahi Tanko odehrál za Baník Ostrava pod vedením trenéra Pavla Hapala zatím devatenáct zápasů a vstřelil sedm branek.

Tanko není jediným fotbalistou, který zamířil z Varnsdorfu do první ligy.

„Snažíme se kluky posouvat, aby se vyšvihli nahoru. A aby ve druhé lize takříkajíc nezakrněli. Hráče do Varnsdorfu nemůžeme nalákat na něco, na nějaké pozlátko a velké peníze. Zřejmě je pro ně motivací i fakt, že jim chceme pomoci v kariéře. Jsou tady zdravě hladoví kluci, kteří zkoušejí něco dokázat,“ nastínil Miroslav Holeňák vizi klubu.

Bývalý hráč, který má na svém kontě 404 ligových zápasů, uplatňuje v trenérské práci ve Varnsdorfu zkušenosti ze Slovanu Liberec. V klubu působil jako asistent čtyř různých hlavních trenérů.

K áčku jsem přišel od béčka v době, kdy Slovan po odchodu Jindřicha Trpišovského do Slavie přebíral David Holoubek. V té době odešel s trenérem do Slavie sportovní ředitel, celý realizační tým, spousta hráčů, tiskový mluvčí i videotechnik a byla verze, že tam s nimi půjde i kustod. To by byl extrém,“ vrací se Holeňák do ledna 2018.

S Davidem Holoubkem jsou stále kontaktu.

Zrovna nedávno jsme si volali. David Holoubek je zpátky v první lize, nově vede Mladou Boleslav. Ale perfektní vztahy mám se všemi trenéry, se kterými jsem v Liberci spolupracoval. Ať už to je Zsolt Hornyák, Pavel Hoftych nebo i současný kouč Luboš Kozel. Z Liberce jsou u nás asi čtyři kluci na hostování, spolupráce funguje,“ přiblížil varnsdorfský trenér.

A těsně před jarním startem Fortuna národní ligy, což je název pro druhou ligu, získal Varnsdorf na hostování dva mladé hráče z Mladé Boleslavi. Jsou to útočník Matyáš Vojta a obránce Matěj Vlk.

Zdroj: autorský článek