A štikou první ligy se stává? Sigma Olomouc

Přidat na Seznam.cz

Už dávno jsou pryč roky, kdy se Sigma Olomouc pravidelně účastnila evropských pohárů a patřila automaticky do užší špičky naší první fotbalové ligy. Naposledy se Hanáci objevili na medailové pozici v sezoně 2003/04, kdy skončili třetí. Od té doby bylo maximem sem tam čtvrté místo, ale spíše střed tabulky a dokonce dvakrát během dvou let olomoučtí fotbalisté okusili druhou ligu…

I před letošní sezonou jí fotbaloví experti řadili kolem 7. až 10. místa. Na hanáckém stadionu však mají vyšší ambice a rádi by překonali loňské šesté místo. A zatím k tomu udělali první krok. Po sedmi kolech jsou olomoučtí fotbalisté v čele s trenérem Václavem Jílkem na třetím místě a za sebou zatím nechávají ambicióznější Plzeň, ale i Baník či Slovácko. „Musíme být ale hodně nohama na zemi, protože víte, jak to pak je. Začnou se šířit myšlenky kolem černého koně a takové věci, ale to je zbytečné. Dobře jsme zahájili, stejně tak ale můžeme mít výpadek. Nemusíte vyhrát dvakrát třikrát v řadě a je to zpátky. Musíme si udržet pokoru a vytěžit z utkání co nejvíc. Hlavně co se týče sebevědomí. Odnést to do dalších zápasů a pokračovat ve sbírání bodů. To je jediná cesta, jak být úspěšný,“ je si vědom současného postavení trenér Jílek.

Sigma zatím dokázala v sezoně pětkrát vyhrát a utrpěla jen dvě porážky – v Plzni a na Spartě. V domácím prostředí má zatím stoprocentní úspěšnost. Ale i díky dvěma výhrám z venku se drží v této statistice hodně vysoko (je čtvrtá). Naposledy zvítězila v Hradci Králové. Začátek však Olomouci vůbec nevyšel, už ve 12. minutě vsítil úvodní gól domácí Krejčí. Hradečtí fotbalisté si opět užívali skvělou kulisu nového stadionu, přes devět tisíc fanoušků je hnalo za dalším vítězstvím. Přesto se Olomouci podařilo ve 41. minutě zásluhou Zmrzlého srovnat. „Byl to ohromně těžký zápas. Hradec do toho na novém stadionu vletěl strašně agresivně, s čímž jsme počítali. Hráli vysoké míče na Vašulína. To byla jejich typická hra. Sbírali odražené míče, nebo za něho zabíhali. Bylo to náročné, ale myslím, že jsme se s tím popasovali hodně dobře po nějaké půlhodině. Chtěli jsme hrát naši hru, což se nám ke konci poločasu podařilo,“ podotkl střelec vyrovnávacího gólu.

Druhá půle byla v režii hostí, což poté potvrdili i dvěma góly. „Se druhým poločasem už jsme spokojení. Předvedli jsme způsob hry, který jsme chtěli. Kombinační pojetí a hodně náběhů za obranu. Dobrá rozhodnutí tam měli Filip Zorvan s Honzou Vodhánělem a z toho jsme si vzali vedení zaslouženě na naši stranu,“ přidal své poznatky Jílek.

Sigma má velkou šanci si své skvělé postavení udržet i následujících týdnech, protože z nejbližších čtyř utkání hraje hned ve třech na domácí půdě. „Chceme hrát nahoře a bojovat o nejvyšší příčky, takže nesmíme usnout na vavřínech. Přes repre pauzu musíme potrénovat a nevypnout v hlavách. Musíme pokračovat v tom, co hrajeme. Když budeme hrát tak, jako doteď, tak výsledky budou přicházet a budeme se držet nahoře,“ dodává Zmrzlý

Zdroj: redakce, sigmafotbal.cz