U španělské ženské reprezentace končí trenér Jorge Vilda, který neodsoudil polibek na hřišti. Postu hlavní trenérky se poprvé ujímá žena

Přidat na Seznam.cz

Trenér Jorge Vilda, který úspěšně dovedl španělskou reprezentaci fotbalistek k prvnímu zlatu, doplatil na to, že se snažil hájit prezidenta fotbalové federace Luise Rubialese. Ten při závěrečném ceremoniálu na mistrovství světa ve fotbalu v Austrálii neovládl své emoce a zcela nevhodně a důvěrně políbil na ústa fotbalistku Jenni Hermosovou, ovšem bez jejího souhlasu. To vyvolalo vlnu nevole.

Španělská federace po sílící kritice z řad sportovců i veřejnosti svého prezidenta Luise Rubialese nakonec minulý týden odvolala. Vzedmutá bouře nevole se však nevyhnula ani hlavnímu trenérovi reprezentace, který se podle kritiků ve sporu bohužel postavil na špatnou stranu – na stranu obhájců Rubialese. Nastala neobvyklá situace, kdy všechny reprezentantky do jedné pohrozily, že nenastoupí na žádné další mezinárodní utkání, dokud „nedojde k nápravě“.

Jorge Vilda měl podepsanou smlouvu do roku 2024. Jeho odvolání by mohlo skončit u soudu i kvůli údajné nabídce na prodloužení smlouvy od suspendovaného prezidenta.

Jestli jde o poslední personální změny a rošády ve španělské fotbalové federaci, to ukážou až nadcházející dny a týdny. Zatím se situace zdá se zklidnila. Novou trenérkou se stala jednačtyřicetiletá Montse Tomé, která byla Vildovou asistentkou od roku 2018. Stala se tak první ženou v čele španělské fotbalové reprezentace. Debut na lavičce v nové pozici ji čeká 22. září proti Švédsku, kdy zahajuje nový ročník soutěže Liga národů UEFA.

Zdroj: El Mundo, Španělská fotbalová reprezentace (RFEF)