Soudní dohra nevyžádaného polibku fotbalistky po vyhraném mistrovství světa: Prezident španělské fotbalové přišel o funkci a musí k soudu

Přidat na Seznam.cz

Bývalý prezident španělské fotbalové federace (RFEF) Luis Rubiales byl předvolán k soudu v Madridu, aby vypovídal ve věci obvinění ze sexuálního obtěžování fotbalistky Jenni Hermosové a vyvíjení nátlaku na ni. Nátlak měl spočívat v tom, aby celou věc zlehčila, píše portál 90min.

Reprezentační hráčka zlatého španělského národního týmu Hermosová podala počátkem září k madridskému soudu žalobu na Rubialese. Žaloba byla nejprve postoupena smírčímu soudci, jenž má podání prošetřit a zvážit, zda doporučí, aby se případ dostal až před občanský soud, nebo by měla být žaloba stažena.

Rubiales se má proto tento pátek dostavit ke slyšení u soudu.

Původní žaloba Hermosové se týkala jen vlastního sexuálního napadení při slavnostním ceremoniálu vyhlašování vítězů mistrovství světa žen ve fotbalu, ale právníci žalující strany ke znění výsledného podání připojili také obvinění, že Rubiales poté vyvíjel na hráčku a její blízké okolí nedovolený nátlak, aby veřejně řekla, že to, co se odehrálo při slavnostním ceremoniálu, nebylo nic vážného a neměla s tím problém.

Rubiales se nejprve za polibek sice omluvil, ale později odmítl odstoupit z funkce prezidenta fotbalové federace španělské RFEF a vyjádřil se v tom smyslu, že bude bojovat proti tomu, co označil za „pronásledování“ a „pomýlený feminismus“. Uvedl, že polibek byl „spontánní, vzájemný a konsensuální“.

Hermosová na to prostřednictvím tisku odpověděla, že cítí jako svou povinnost říct, že „slova Luise Rubialese, kterými se snaží vysvětlit ten nepěkný incident, jsou jednoznačně nepravdivá a jsou součástí manipulativní kultury, kterou sám pomáhal vytvořit“.

Předtím než FIFA Rubialese suspendovala, RFEF prý nepochopitelně Hermosové vyhrožovala právními kroky. RFEF se dokonce v té době, ve snaze zachránit Rubialese, pokusila opustit řady UEFA, což by znamenalo vyloučení všech španělských klubů a národních týmů z jejích soutěží.

Španělské hráčky nato kolektivně odmítly hrát za národní tým a celý trenérský tým, s výjimkou hlavního trenéra Jorgeho Vildy, na protest a ze solidarity s hráčkou odstoupil. S hlavním trenérem Vildou byla nakonec také ukončena smlouva za jeho příliš omlouvající postoj vůči Rubialesovi.

Nový dočasný prezident federace poté vydal opožděnou omluvu „celému fotbalovému světu“.

Rubiales je odhodlaný se proti obviněním dále bránit.

Zdroj: 90min, Federace RFEF