S blížícím se světovým šampionátem ožila Maradonova boží ruka a nejkrásnější slalom všech dob

Přidat na Seznam.cz

Argentinského fotbalistu Maradonu jedna polovina fotbalového světa vynášela do nebes, druhá ho nesnášela. Jedni vyzdvihovali jeho neskutečný talent, kterým dotáhl Argentinu k vítězství na MS v Mexiku a Neapol k italskému titulu. Druzí poukazovali na jeho nezřízený život, kterým byl daleko od ideálního vzoru pro fotbalovou mládež. Jedna skupina vzpomínala na jeho památný slalom při čtvrtfinále MS 1986 proti Anglii, kdy proběhl přes více jak půlku hřiště, překonal šest soupeřových hráčů a vsítil gól na 2:0. Jiní zase oponovali, že v tom samém utkání dosáhl prvního gólu rukou. Podle Maradony to byla „boží ruka“.

Zmiňovaný slalom, který skončil brankou (níže ve videu), byl vyhlášen nejkrásnějším gólem století na mistrovstvích světa.

A právě z tohoto zápasu byl vydražen míč, který měl celé roky u sebe rozhodčí Ali bin Násir, který řídil toto utkání. Ve slavné londýnské síni Graham Budd Auctions se míč vydražil za úctyhodných dva miliony liber, což dělá v přepočtu 55,7 milionu korun.

Ještě větší hodnotu však měl maradonův dres, též ze stejného utkání, který se vydražil za neskutečných devět milionů dolarů (210 milionů korun). Avšak úplně nejdražším sportovním předmětem je kartička baseballové legendy Mickeyho Mantlea – 12,6 milionu dolarů (310 milionů korun).

Zdroj: sport.cz , redakce