Messi je v Miami spokojený. Je to přesně, co hledal. Navíc liga MLS přitáhla nezvyklou pozornost

Přidat na Seznam.cz

V historii Major League Soccer (MLS) se ročník 2023 zapíše do historických kronik. Taková sezóna, která by přitáhla zraky milionů diváků po celém světě, tu ještě nebyla. Jistě, byl tu humbuk, když liga v roce 1996 začínala a když o něco více než deset let později přišel David Beckham. Ale tohle? Lionel Messi podpisem smlouvy s Interem Miami CF posunul svůj odkaz ještě o něco výše.

Život v Americe začal pro Messiho s velkou pompou. Debutoval 21. července na společném turnaji MLS a Ligy MX proti Cruz Azul, když naskočil do hry v 54. minutě. V nastaveném čase rozhodl o vítězství Interu nehorázně přesným trestným kopem. Na turnaji, který Inter Miami vyhrál, se v sedmi vystoupeních podílel na 10 gólech.
V základní části ligy MLS však Messi v šesti zápasech skóroval pouze jednou a přidal několik asistencí. I díky jeho „menšímu přínosu“ skončila pouť Interu v domácí soutěži předčasně. Tým vlastněný Davidem Beckhamem byl již dva zápasy před koncem základní části vyřazen z boje o postup do play-off.

„Jsem hrdý na všechno, čeho tým v této sezoně dosáhl,“ uvedl Messi. „Díky práci a úsilí všech jsme dokázali vyhrát Ligový pohár, čímž jsme dosáhli prvního titulu v historii Interu Miami CF, dostali jsme se do finále Lamar Hunt U.S. Open Cupu a dokonce jsme prakticky do poslední chvíle bojovali o postup do play-off MLS,“ uvádí portál CGTN.

Snad ještě nikdy v historii ligy MLS se žádný tým nezmátořil z nemastné sezóny tak rychle jako právě Miami. Než Messi a jeho super kamarádi a bývalé legendy Barcelony (Sergio Busquets, Jordi Alba) vstoupili na scénu, hrálo Miami hrozně. Ve 22 zápasech získalo pouze 18 bodů a bylo ofenzivně neschopné – z 29 týmů ligy na tom byly hůře pouze dva.
Pak ovšem přišel Messi a nic už nebylo jako dřív. Od 21. července,kdy Messi debutoval za Miami až do 9. září (poslední zápas za tým než utrpěl zranění podkolenní šlachy), bylo Miami neporaženo. V tomto období tým odehrál 12 zápasů, ze kterých osm vyhrál a ve čtyřech remizoval, a to při skóre 33:14.
Messi v 11 soutěžních zápasech zaznamenal 11 gólů a přidal pět asistencí. Po jeho zranění se Miami vrátilo ke své formě z počátku sezony a nevyhrálo ani jeden zápas, ve kterém se neobjevil.

Pro latinskoamerickou diasporu je Miami druhým domovem, španělština je slyšet na každém rohu. To byl pro Messiho a jeho rodinu důvod, proč se rozhodli přijít do MLS a do Miami. Poté, co Messi jako třináctiletý opustil Argentinu, chtěl se cítit blíže domovu a po těžkém období v Paříži chtěl být opět šťastný. Nyní na jižní Floridě se mu to konečně podařilo.
„Přesně tohle jsem hledal, když jsme se s rodinou rozhodovali. Po dvou těžkých letech v Paris Saint-Germain jsem si to chtěl zase užívat,“ řekl Messi v srpnu pro ESPN. „Ale naštěstí jsme na místě, kde jsme šťastní nejen kvůli výsledkům na hřišti, ale i kvůli každodennímu životu s mou ženou, dětmi, našemu životnímu stylu a způsobu, jakým trávíme čas. Pravdou je, že si tento okamžik velmi užíváme.“

Messiho odkaz bude pokračovat v další sezóně. Je o něm známo, že pokud se cítí v klubu šťastný, dokáže neuvěřitelné věci. To přesně věděl i slavný David Beckham, který Messiho příchodem získal hrající legendu, ale také obrovský zdroj marketingových příjmů.

Zdroj: ESPN, CGTN