Cenu UEFA pro nejlepší fotbalovou trenérku roku 2023 obdržela Sarina Wiegmanová. V ženském fotbalu je ale stále více mužů na trenérských pozicích

Přidat na Seznam.cz

Současná trenérka Anglie Sarina Petronella Wiegmanová, původem Holanďanka, převzala na slavnostním ceremoniálu ve čtvrtek v Monaku cenu UEFA pro nejlepší trenérku za rok 2023. Již podruhé v řadě, píše portál.

UEFA tak ocenila působivé výsledky jejích družstev v mezinárodních kláních v uplynulých letech. Anglický národní tým dovedla na letošním mistrovství až do finále, kde podlehl o gól se Španělkami. Stříbrný úspěch slavila Wiegmanová také s rodným Nizozemskem v roce 2019. S oběma týmy, Nizozemskem a Anglií, získala v letech 2017 a 2022 evropské tituly. Zdá se, že se zrodila trenérská hvězda.

Je jedna z mála fotbalových trenérek na vrcholové úrovni. Na nedávno skončeném mistrovství byla mezi osmifinalisty jedinou trenérkou, všechny ostatní týmy trénují muži. Z 32 zemí, které na turnaji startovaly, mělo jen 12 zemí za hlavní trenérku ženu. A jen tři z nich se probojovaly do vyřazovací části turnaje, kde skončily. Tým Hege Riiseové z Norska a tým Desiree Ellisové z Jihoafrické republiky.

I přes malý počet trenérek se ženám na vrcholných postech ženského fotbalu daří více než dobře. Poslední dvě mistrovství světa, v letech 2015 a 2019, vyhrál americký tým, který trénovala Američanka Jill Ellisová.


„Doufám, že se na vrcholové úrovni bude objevovat čím dál víc fotbalových trenérek a stav oproti počtu mužů se více vyrovná,“ řekla Wiegmanová. „Muži jsou samozřejmě vítáni. Je spousta trenérů, kteří v ženském fotbalu odvedli znamenitou práci, ale když se zvýší počty trenérek, bude to inspirovat i další ženy, aby začaly trénovat.“

Wiegmanová sama hrála za nároďák od svých šestnácti let, v letech 1987 až 2001. Vedle svého fotbalové angažmá pracovala jako učitelka tělocviku. Po zhruba desetileté pauze se stala asistentkou trenéra nizozemského národního týmu. V roce 2016 získala trenérskou licenci a stala se první trenérkou profesionálního mužstva Nizozemek.

Je vdaná a má dvě dcery.

Zdroj: redakce, England Fotball, DAZN Women´s Fotball