Lidé těchto profesí se dožívají nejvíc. Tato povolání naopak život zkracují. Jste mezi nimi? Dejte si pozor
Délka života se neustále prodlužuje. To, jak dlouho bude každý z nás na tomto světě, lze do určité míry ovlivnit několika faktory. Kromě zdravého životního stylu jde také o výběr povolání. Existují totiž profese, které mohou náš život prodloužit, a pak také ty, které jej naopak mohou značně zkrátit.
Některá povolání mohou přispět k dlouhověkosti díky přirozenému pohybu, smysluplné činnosti a zdravému prostředí, zatímco jiná mohou zkrátit život vlivem stresu, nebezpečných podmínek nebo nezdravých návyků.
Profese, které přispívají k dlouhověkosti
Jednou z profesí, které přispívají k dlouhověkosti, je práce v zemědělství. Lidé, kteří pracují na farmách nebo v sadech, tráví hodně času venku, jsou fyzicky aktivní, dýchají čerstvý vzduch a konzumují čerstvé potraviny. To vše má pozitivní vliv na zdraví i psychiku. Nejedná se totiž o stresující práci, což hraje také významnou roli.
Dalším povoláním, které prodlužuje život, je překvapivě práce učitele nebo lektora. Zde je ovšem důležité podotknout, že to funguje jen v případě, když člověk dělá svou práci srdcem. Obecně práce s dětmi – v mateřských školkách i školách – může mnoho lidí naplňovat a přinášet jim radost. Smysluplná interakce s mladými lidmi a pocit přínosu společnosti mohou přispět ke zlepšení psychického zdraví a snížení rizika civilizačních chorob.
Dalším příkladem jsou knihovníci. Práce v klidném prostředí, pravidelný přísun nových informací a čas na osobní rozvoj podporují duševní rovnováhu a pohodu.
Podle britské studie se nejvyššího věku dožívají také lidé pracující v administrativě, na manažerských pozicích nebo v profesích, jako je právo a účetnictví. Tito lidé mají oproti dělníkům, stavebním pracovníkům nebo uklízečkám životní náskok až osm let, což rozhodně není málo. Jedním z hlavních důvodů delšího života je finanční stabilita, která umožňuje lepší přístup ke zdravotní péči a zdravějšímu životnímu stylu.

Profese, které mohou život zkrátit
Na druhé straně jsou profese, které mohou život výrazně zkrátit. Mezi nejrizikovější patří zaměstnání v těžkém průmyslu, například hornictví nebo slévárenství. Vystavení prachu, chemikáliím a extrémní fyzické námaze má neblahý vliv na zdraví, zejména na dýchací a kardiovaskulární systém.
Další nebezpečné povolání je profese profesionálního řidiče, například řidiče kamionu. Dlouhé hodiny strávené za volantem, nedostatek pohybu a nepravidelné stravování vedou k obezitě, cukrovce a srdečním problémům. Navíc je zde riziko dopravní nehody. Řidiči často pracují pod tlakem, mají nepravidelnou pracovní dobu, trpí nedostatkem spánku a stresem v různých kolonách. To vše vede k různým zdravotním problémům, včetně těch psychických.
Mezi rizikové profese patří také práce hasičů, záchranářů, reportérů ve válečných oblastech, horníků, popelářů nebo i kurýrů, zejména těch, kteří jezdí na kole ve velkém provozu ve městech.

Práce by vás měla bavit
Je ale potřeba také zdůraznit, že každé povolání má své pro a proti. Důležité je především to, aby vás vaše profese bavila a naplňovala. Práce sama o sobě nemusí rozhodovat o délce a kvalitě života. Je to pouze jeden z mnoha faktorů, které mohou váš život ovlivnit.
Obecně lze říci, že činnost, která zahrnuje minimální sezení během dne, má pozitivní vliv na zdraví. Výzkumy ukazují, že ženy, které sedí více než šest hodin denně, čelí až o 40 % vyšší pravděpodobnosti předčasného úmrtí oproti těm, které sedí méně než tři hodiny. U mužů je toto riziko nižší, ale stále významné – dlouhé sezení jej zvyšuje o 20 %. Aktivnější profese, které nutí k pohybu a časté změně poloh, tak mohou být klíčovým faktorem pro delší a zdravější život.
Na délku života má však vliv také stres – práce pod tlakem, která vyžaduje obrovské nasazení, nadměrnou fyzickou nebo psychickou zátěž či riziko úrazu. To vše může mít za následek zkrácení života až o 15 let.
Zdroj: dotyk.cz, bezpecnostprace.info, prochlapy.cz, autorský text