Takto si myjí vlasy Japonky. Celý svět jim závidí jejich hustou a zdravou hřívu, přitom stačí dělat tohle
Mají tak dobrou genetiku, nebo je v tom nějaký fígl, který my Evropanky neznáme? Na to se ptají snad všechny ženy při pohledu na lesklé vlasy Japonek. Krásný zdravý vlasový porost ale můžete mít také. Stojí za ním totiž japonský vlasový rituál, který si můžete snadno dopřávat i samy doma.
Pokud vás trápí vypadávání vlasů, první šediny, bojujete s řídkým vlasovým porostem nebo zkrátka toužíte po tom, aby péče o vaše vlasy přinesla i v pokročilejším věku požadovaný efekt v jejich síle, kráse a zdraví, vyzkoušejte trik, který po staletí ovládají japonské ženy. Péče o ženské vlasy je v Japonsku rituální tradice postavená na třech základních krocích. Když si je osvojíte a budete je dodržovat, můžete se pyšnit stejně hustou a už na první pohled zdravou „hřívou“, jakou mají ženy Dálného východu.
Vlasy ozdobou ženy
Jestli chcete, aby vlasy byly vaší ozdobou a radostí, a ne nudnou přítěží, najeďte s příchodem jara na japonský vlasový rituál. Ten stojí na třech základních krocích. První fází je umytí vlasů šamponem, ideálně bezfosfátovým. Nejdříve je tak nutné zbavit vlasy nečistot, zbytků stylingových přípravků a pokožku hlavy zase mastnoty. Do konečků klidně vetřete pečující balzám, který vlas uhladí a zabrání jeho třepení.

Relaxační masáž nabudí pokožku
Následuje speciální masáž a příprava pokožky hlavy, založená podle všeho na akupunktuře. Prospívá zejména ženám nad 40 let, protože výborně pokožku prokrvuje. Přivádí totiž ke kořínkům vlasů potřebné živiny, díky nimž pak i v pokročilejším věku vypadají vlasy zdravě a živě. K regenerační masáži budete potřebovat jen dva ručníky, masážní olej nebo vodičku a 20 minut času. Během masáže se provádí také peeling, který pokožku zbaví odumřelé kůže. Konečky prstů provádějte krouživé pohyby, můžete jemně zapojit také nehty. Tato masáž umožní regenerovat prameny a zlepšovat strukturu vlasu. Poté vlasy zabalte do ručníku a nechte je alespoň 20 minut odpočívat.
Oplach vlasů pro krásu
Poslední fází je důkladný oplach vlasů. Nemusíte k tomu používat ale žádná speciální drahá vlasová tonika. Postačí proud studené vody, který vlasům i pokožce dopřejte po dobu několika minut. Smysl pro estetiku mají Japonci už od dob samurajů, což je vidět třeba v servírování jídel. Totéž se ovšem týká i pevného vztahu k tradicím. Drahá kosmetika je tak pro Japonky passé, sází totiž výhradně na přírodu. A tak je tajemství jejich krásných, lesklých a silných vlasů založeno ještě na jedné neuvěřitelně levné a dostupné ingredienci.
Zázračná „odpadní voda“
Japonská vlasová rutina je totiž v první řadě založená na pravidelných koupelích v „obyčejné“ rýžové vodě, vzniklé namáčením rýže před jejím vařením. Voda, kterou většina z nás vylévá okamžitě do odpadu, je totiž bohatá na proteiny a keratin a podporuje zdraví a pevnost vlasů. Rýže navíc neobsahuje tuky, takže vlasy po aplikaci rýžové vody zůstávají vyživené, ale ne mastné. Pozitivní účinky má i na pokožku hlavy, kde antioxidanty vyživují vlasové folikuly a opravují poškozené buňky. Rýžová voda navíc obsahuje inositol, který je prevencí proti předčasnému vypadávání vlasů. Jestli chcete rýžový oplach vyzkoušet, postačí půl šálku nevařené rýže, kterou dobře propláchněte. Rýžová zrnka potom nasypte do nádoby s třemi hrnky odstáté vody. Nechejte alespoň půl hodiny louhovat. Po uplynutí této doby sceďte do nádobky s rozprašovačem nebo do jiné nádoby. A máte přeliv na vlasy hotový.

Vlasy silnější a pevnější
Díky této v podstatě odpadní surovině jsou pak vlasy nejen silnější a pevnější, ale i hebké na dotek, hydratované a lesklé. Čím to je? Hlavní housle tady hraje škrob, jehož právě tato základní potravina obsahuje velké množství. Škrob obaluje vlas a dodává mu potřebnou pevnost. Vlasový porost může být díky těmto jednoduchým krokům až několikanásobně silnější a lesklejší už za jediný měsíc. Rýžová voda přitom prospěje nejen vlasům. Výhodná je také pro rostliny. Už nikdy tedy rýžovou vodu neslévejte do odpadu, ale použijte ji i pro zalévání pokojovek či rostlinek v pařeništi nebo na záhonu.
Zdroje: svetkreativity.cz, www.zdravestravovani.eu, www.flowee.cz