Nejjedovatější středoevropská rostlina roste i v Česku. Děti si ji pletou s borůvkou
Není bobule jako bobule. Jestliže necháváte vaše děti běhat po lese bez dozoru, teď už je budete pěkně držet na uzdě. Mohou se totiž bez větších problémů přiotrávit plody, které na první pohled vypadají jako borůvky. Přitom se jedná o jednu z nejjedovatějších rostlin u nás. Silně jedovatá je celá rostlina – její plody, semena i květy.
Své děti raději varujte, aby v lese nejedly všechno, co na první pohled vypadá chutně a známě. Zvlášť o prázdninách a v létě si lidé mohou do úst vložit plody lesa, které ale rozhodně k jídlu nejsou. Tuto statnou, až 180 cm vysokou rostlinu můžete najít na okrajích lesa i na pasekách. Má drobné černé plody, které opravdu na první pohled připomínají borůvky. Jenže pozor! Smrtelné je pro malé dítě pozření už tří těchto malých bobulí. Dospělý člověk by se na místě otrávil, pokud by jich snědl asi deset.
Nejčernější scénář začíná závratěmi
Kvůli vysoké koncentraci alkaloidů je rulík zlomocný nejjedovatější rostlinou u nás, ale také v celé střední Evropě. K hlavním příznakům otravy patří zpočátku silné závratě, bolest hlavy, rozšířené zorničky, vyschlé sliznice a náhlé zčervenání obličeje. Posléze se přidá silné rozrušení, třes a závratě. Po pozření rulíku zlomocného se člověk cítí zničehonic plný energie. Ovšem do několika minut se mu začne ztěžka dýchat, začne vrávorat a ztrácet cit v rukou. Následuje totální kolaps organismu, slabost a hluboký spánek. Ten pak bohužel končí v těžkých případech smrtí. Podle odhadu tvoří otrava rulíkem zlomocným zhruba polovinu všech vážných otrav rostlinného původu na území České republiky.
Rulík kvete nápadnými květy červenohnědé barvy. Svým tvarem trochu připomínají zvonek. Květy jsou pak pětičetné, což znamená, že každý kalich má uprostřed svých cípů leklé tmavé bobule. Právě ty jsou velice podobné borůvkám. S rulíkem se pracovalo už v dávných dobách. Používali ho lékaři, ale také traviči a ženy označující se za čarodějnice. Jako jed používala rulík např. Livie, manželka císaře Augusta, která díky jeho účinkům připravila o život řadu nepohodlných osob.

Kvete v červnu a červenci
Květina rulíku zlomocného obsahuje známé alkaloidy, které v léčivých dávkách omezují sekreci žláz. Také zpomalují střevní pohyb a uvolňují hladké svalstvo. Člověk se může otrávit nejen požitím plodů, ale také nepřímo – např. z kozího mléka. Představte si, že třeba koza zkonzumuje rulík zlomocný a vy se pak napijete jejího mléka. Hrozí vám vážné zdravotní problémy.
Paradoxní je, že v dávných časech si některé ženy kapaly extrakt z rulíku do očí, a to třeba v případě, že se chystaly na ples. Rulík totiž rozšiřuje zorničky a dámy si tak myslely, že jejich pohled bude neodolatelný. Proto se také rulíku někdy říká bella donna – v překladu krásná dáma. Chvíli byl tento efekt sice čarovný, ovšem při pravidelném použití přicházely sličné dámy postupně o zrak. Podle toxikologa Jaroslava Klána je první pomoc při požití rulíku následující: okamžitě podat dítěti živočišné uhlí a přinutit jej vypít černý čaj. Následně je nutné dítě odvézt do nemocnice na výplach žaludku.

V lékařství se využívá k uvolnění křečí
I přesto, že je rulík zlomocný vysoce jedovatý, své využití nachází i v lékařství. Doktoři jej používají jako spasmolytikum k uvolnění křečí, např. při křečovitém kašli nebo křečovité zácpě. Výborný je i při ledvinových kolikách a využívá se také po následcích mozkových zánětů jako anestetikum. V 19. století se rulíkem léčil černý kašel, žloutenka a různé kožní choroby. Hlavními toxickými látkami v rulíku jsou hyoscyamin a atropin. Právě ty tlumí až ochrnují vegetativní nervový systém člověka. V malých dávkách sice nepůsobí na míchu ani mozek, ve větších ale přímo ohrožují lidský život. Rulík dokáže během chvilky u zdravého jedince vyvolat stav totálního blouznění, které může skončit až kómatem.
Zdroje: medicina.cz, idnes.cz