Toe wrestling, 360ball a tenisbox jsou tři nezvyklé sporty, které nejsou prozatím na Olympiádě

Přidat na Seznam.cz

Vývoj jde kupředu ve všech oblastech a nevyhýbá se ani sportu. Představujeme tři prakticky neznámé a nezvyklé sporty, které nejsou prozatím na Olympiádě. Kdo ví ale jestli někdy budou.

Zápas v páčení nohy (toe wrestling)

Hra pochází z hospůdky ve Wettonu, kde ji začali hrát v roce 1974. Je to obdoba páky, kdy se poměřuje síla paží a cílem je dotlačit a položit soupeřovu ruku až na stůl. V tomto případě páku tvoří nohy soupeřů zaklesnuté prsty do sebe. Porážku znamená dotek kotníku s podložkou.

Budete překvapeni, že tento sport má dokonce už své mistrovství světa, které se koná každoročně v městečku Derbyshire v Anglii. Je to sport bolestivý a občas i zákeřný, hráči snadno přicházejí k úrazu či jiným obtížím – puchýřům, zlomeným prstům nebo třeba plísním. Velmistr tohoto sportu, Ben Woodroffe, si k vylepšení pozice dokonce nechal chirurgicky odstranit nehet na palci.

360ball

Hra vznikla v Jihoafrické republice. Vymysleli ji v roce 1990 bratři Mark a John Collinsovi.

Kombinuje prvky z tenisu, badmintonu, stolního tenisu či squashe, hraje se ale na malém kruhovém hřišti a s jakousi trampolínou uprostřed. Ke hře potřebujete raketu a měkký míček. Hřiště o poloměru asi 10 metrů je obklopené plexisklem, které může odrážet a vracet do hry odpálené míčky.

Zahrát si 360ball mohou dvojice nebo čtveřice hráčů. U singlu si hráči vyměňují údery přes trampolínu, případně si hráč může počkat po odskoku míčku na odraz od plexiskla, při čtyřhře musí spoluhráči hrát hned po sobě, nahrávají si tak k lepšímu úderu. První přijímá soupeřovo podání a nahrává partnerovi, ten zkouší zahrát nebezpečný úder o trampolínu.

Hraje se na dva vítězné sety ze tří, případně tři vítězné sety z pěti. Každý set končí po získání 21 bodů s minimálně dvoubodovým náskokem.

Tenisbox (knuckle raquet)

Hru vymyslel Jose Castillo z Miami v roce 2009. Jedná se o obdobu tenisu nebo tenisové hry o zeď, jen v tomto případě s raketou v každé ruce. Raketa se od tenisové liší. Tak trochu připomíná sněhule na ruce. Technika úderu napodobuje boxerský postoj. Hra prý zaměstná celé tělo sportovce.

Zdroj: redakce, TopEndSports, BBC, The Guardian